من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

بازدید :
1062

پاپوش سفر

جوراب یك لایه عایق و محافظی است كه با تمام سادگی اش، می تواند یکی از مهم ترین اجزای سفر شما باشد. اهمیت جوراب را وقتی درک می کنید که یك روز كامل در داخل كومه شكار اردك با پاهای یخ زده به سر ببرید یا بعد از یك هفته پیاده روی و شكار در مناطق مرتفع، پاهایتان تاول بزند! آن وقت است که متوجه می شوید جوراب به هیچ عنوان یك پوشش ساده نیست. جوراب ها انواع مختلفی دارند که ویژگی های آنها بر اساس فعالیتی که انجام می دهید متفاوت است.
اگر فعالیت شما زیاد باشد، نیاز به عایق‌بندی زیاد پاهایتان نخواهید داشت. چرا که نیاز زیادی به جریان هوا و تهویه پذیری نیست. در عوض اگر برای ماهیگیری راهی دشت و کوه می شوید، چون فعالیت محدودی دارید باید جوراب های ضخیم تری بپوشید که به گرم‌ماندن پاهایتان کمک کنند. البته بعضی اوقات با وجود اینكه عایق بندی زیادی مورد نیاز نیست اما لازم است برای جلوگیری از اصطكاك زیاد پا با داخل كفش و به دنبال آن تاول زدن و ایجاد نقاط دردناك در پاها، از جوراب ضخیم برای محافظت بیشتر پاها استفاده شود. این موضوع در كوهنوردی و پیاده‌روی یا دویدن و نیز ورزش‌های آبی ممكن است اید‌ه‌ای مناسب برای محافظت پاها باشد.

خیلی از طبیعت‌گردان كم تجربه هنگام موجه با سرما و یج‌بندان، تصور می‌كنند
كه باید چند لایه جوراب ضخیم به پا كنند تا از سرما محفوظ بمانند. این تصوری كاملاً نادرست است. در این شرایط غالباً جریان خون در پاها مسدود می‌شود
و در نتیجه پاها شروع به یخ زدن می‌كند

پاپوش سفر

پاپوش سفر


تقسیم‌بندی جوراب‌ها:

1) جوراب‌های آستری كه اولین لایه اصلی در تماس با پوست هستند و عملكرد آنها جذب رطوبت و خشك نگه داشتن پاها ست. بنابراین در تعامل با جوراب‌ها یغیر آستری و اصلی، این جوراب‌ها می‌توانند در كنترل رطوبت و خشك نگه داشتن پاها موثر باشند.
2) جوراب‌های سبك و معمولی كه غالباً به عنوان جوراب متعارف در فعالیت‌های روزانه یا غالباً در اوایل فصل شكار پوشیده می‌شوند و علاوه بر خنك نگه داشتن پاها در هوای گرم رطوبت را از پاها دور نگه می‌دارد.
3) جوراب‌های باوزن متوسط: وزن بشتری نسبت به دسته قبل دارند و می‌توانند در Hiking و شكارهای منترال به كار روند. برای محافظت بهتر از پاها می‌توان آنها را جوراب‌های آستری پوشید.
4) جوراب‌های سنگین: گزینه مناسبی برای اواخر فصل شكار و آب و هوای سرد هستند. ساختار محكم‌تر و سنگین‌تر این جوراب‌ها ایجاد گرمای بیشتری كرده و كنترل بهتری بر روی رطوبت‌ پاها خواهد داشت. هنگام پوشیدن پوتین‌های سنگین و زمستانی یا چكمه‌های لاستیكی بلند و راه پیمایی در سرما و یخ بندان، این جوراب‌ها ایده‌آل خواهند بود. استفاده از یك لایه آستری اضافی با جنس خوب‌ هم كمك بیشتری به كار این جوراب‌ها می‌كند. بهتر است كه طول ساق جوراب‌های خریده‌ شده كمی بلند باشد تا در صورت استفاده از چكمه و پوتین‌های بلند، پوشش كافی برای پاها فراهم باشد.
5)‌الیاف پلی استر: خاصیت تهویه پذیری و تنفسی خوبی همراه با ایجاد گرما و دفع رطوبت داشته و لذا جوراب‌های پلی‌استری برای جذب رطوبت و دفع آن و خشك نگه داشتن پاها بسیار مناسب هستند.
6) ‌الیاف پنبه‌ای: هیچ الیافی در طبیعت مثل پنبه راحت و نرم نیست. این الیاف قابل شستشو، تهویه پذیر، سبك و جاذب رطوبت هستند.


نكات مهم در مورد جوراب:
برای گرم نگه داشتن و خشك ماندن پاها، اولین لایه‌ای كه می‌پوشید باید حتماً از الیاف جاذب رطوبت باشد و بالافاصله بعد از جذب رطوبت آن را از پاهایتان دور كنید نه اینكه آن را در سطل كفش نگاه دارید شاید بهترین انتخاب در این مورد جوراب‌های با لایه‌ Gore-tex باشد.پس از لایه آستری می‌توانید یك لایه جوراب با وزن متوسط یا سنگین بپوشید.
خیلی از طبیعت‌گردان كم تجربه هنگام موجه با سرما و یج‌بندان، تصور می‌كنند كه باید چند لایه جوراب ضخیم به پا كنند تا از سرما محفوظ بمانند. این تصوری كاملاً نادرست است. در این شرایط غالباً جریان خون در پاها مسدود می‌شود و در نتیجه پاها شروع به یخ زدن می‌كند! كلید اصلی موفقیت در این شرایط، انتخاب و پوشیدن یك جفت جوراب ضخیم و از الیاف مرغوب و مناسب است كه بتواند هوا را حبس كرده و پاها را گرم كند.
پوشیدن جوراب‌های زیادتر نه تنها كمكی به گرم شدن پاها نمی‌كند بلكه با متوقف كردن گردش خون وجریان هوا در پاها همه چیز را خراب‌تر می‌كند. در صورت عدم تحرك و سكون توام با تعقیب و گریز و حركت بدنی كه از ملزومات شكار و ماهی‌گیری است بهتر است یك یا دو جفت جوراب اضافی با ضخامت و اوزان مختلف همراه داشته باشیم تا بنا به شرایطی كه دارید، در صورت سرد شدن هوا یا مرطوب شدن پاها جوراب‌های خود را تعویض كرده یا لایه‌ای به جوراب قبل اضافه كنید.
امروز در خیلی از جوراب‌های پیشرفته، در قسمت‌هایی از بافت در صد كمی از الیاف پیشرفته سنتتیكی مثل نخ پلیمر جدید افزوده می‌شود تا علاوه بر تقویت بدنه جوراب، خواص مكانیكی بافت را به بهترین حالت ارتقاء دهد. در برخی از جوراب‌های زمستانی هم از ابزار الكتریكی خاصی برای‌گرم نگاه‌داشتن سطح جوراب استفاده می‌شود كه در نوع خود بسیار جالب توجه است.
ریپورثاژریپورتاژ اگهیتبلیغات ریپورتاژرپرتاژریپورتاژ خبری