من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹

بازدید :
1080

رخت و لباس شکار

شاید انتخاب لباس و پوشش مناسب یكی از ساده‌ترین چالش‌هایی باشد كه شكارچیان آن را خیلی جدی نگیرند ولی واقعیت این است كه برای شكارچیان سخت‌گیر و موفق كیفیت و كارآیی لباس‌ها اهمیت زیادی خواهد داشت. اگر قرار بر این است كه در كومه‌ای به انتظار غاز و اردك بنشینید و هوا سرد و یخبندان باشد، باید لباس‌های خاصی از جنس ضدآب یا پوششی مناسب انتخاب كنید، برعكس اگر اول فصل و هوا گرم باشد و دنبال شكار كبك، قرقاول و... باشید پوشش خیلی سنگین و گرم نه تنها كمكی نمی‌كند، بلكه شما را به دردسر خواهد انداخت. شكار بزرگ هم نیازمندی‌های خاص خودش را خواهد داشت. در هر حال نوع شكار، زمان ومكان و فصلی كه به شكار می‌روید و میزان فعالیت مهم‌‌ترین عوامل انتخاب لباس‌هایتان خواهند بود.

اكثر حیوانات قادر به تشخیص رنگ نارنجی نیستند بنابراین پوششی دارای بخش های نارنجی رنگ نه تنها خدشه‌ای به اصل استتار وارد نمی‌كند بلكه موقعیت مكانی افراد را در شكارگاه برای دیگران به وضوح مشخص می‌كند

این در حالی است که طبق قوانین خیلی از كشورها شكارچیان باید از پوشش نارنجی رنگی روی لباس‌ها و كلاه شان استفاده كنند كه خطرات ناشی از شلیك‌های ناخواسته را به حداقل برساند. چون اكثر حیوانات قادر به تشخیص رنگ نارنجی نیستند بنابراین چنین پوششی نه تنها خدشه‌ای به اصل استتار وارد نمی‌كند بلكه موقعیت مكانی افراد را در شكارگاه برای دیگران به وضوح مشخص می‌كند.

لباس‌هایی كه انتخاب می‌كنید، در مرحله اول باید راحت بوده و موجب آزردگی نشود. طوری كه بتوانید بیشترین مقدار فعالیت را بدون مزاحمت انجام داده و در عین حال عوامل طبیعی نتواند گزندی به شما برساند. لباس خوب باید در تابستان شما را خنك نگه داشته و از تعریق بیش از حد بدن تان جلوگیری كند و در زمستان، جلوی سرمای گزنده را بگیرد.

رخت و لباس شکار

رخت و لباس شکار


چقدر بپوشیم؟
این موضوع به دو چیز بستگی دارد؛ اینكه كجا به شكار می‌روید و چه نوع فعالیتی انجام خواهید داد. علاوه برآن باید ببینید که طبیعت مزاجی تان سرد است یا گرم؟ اما در حالت کلی تصمیم‌گیری بر اساس فصل ساده‌تر است.

در زمستان پوشیدن شلوار و كاپشن عایق‌بندی شده با لایه‌ای گرم و ضد‌آب و استفاده از كلاه‌هایی با پوشش بلندتر كه روی گوش‌ها و گردن را بپوشاند، تصمیم‌ عاقلانه ای است. به علاوه اگر فعالیت بدنیتان زیاد بوده و مجبور به تعقیب شكار گریزپا هستید یا گرفتار بارندگی شدید و گذر از یك رودخانه باشید، استفاده از لباس‌هایی با پوشش Gore- Tex مانع از نفوذ آب به داخل شده و از تعرق بیش از حد بدن نیز جلوگیری می‌كند.

در تابستان هم لباس‌های كم حجم و سبك می‌تواند در انجام بهتر فعالیت‌های بدنی وجلوگیری از تعرق بدن مؤثر واقع شود. استفاده از شلوارهای بلند و پیراهن پشمی سبك در مناطق كوهستانی و خنك نیز گزینه مناسبی در تابستان خواهد بود.

اگرمنطقه موردنظر پر از خار و خاشاك و گون‌های تیز باشد، شلوارهای مخصوص جین با لایه تقویت‌كننده‌ای از جنس مواد مصنوعی مثل نایلون بهترین انتخاب خواهد بود. اكثر این شلوارها از الیاف بسیار مرغوب بوده و دارای پوشش مناسبی برای مواجهه با سنگ و اشیاء برنده هستند و درعین حال یك شلوار معمولی است! در ساخت خیلی از پیراهن‌ها نیز كه برای شكار تهیه طراحی شد‌ه‌اند، از همین ایده بهره گرفته شده، یعنی از زیر ساعد تا روی مچ دست‌ها با یك لایه اضافی تقویت می‌شود تا در حالت درازكش و خزیدن، دست‌ها آسیبی نبیند. در قسمت شانه‌ها نیز، لایه‌ای به عنوان ضربه‌گیر دوخته می‌شود تا لگد ناشی از شلیك گلوله توسط این قسمت خنثی شود.اخیرا تكنولوژی، لباس‌هایی بسیار جالبی را دراختیار شكارچیان گذاشته كه با پوشیدن آنها دغدغه رم كردن شكارهای تروفه را نداشته باشند!پنهان شوید!
انتخاب الگوی استتار درمورد لباس‌ها یك اصل مهم است كه با توجه به نوع اقلیم و شكارگاه و فصل موردنظر انجام می‌گیرد. استفاده از لباس‌های استتار در شكارهای بزرگ و خصوصا با كمان از اصول اولیه به حساب می‌آید. اخیرا تكنولوژی، لباس‌هایی بسیار جالبی را دراختیار شكارچیان گذاشته كه با پوشیدن آنها دغدغه رم كردن شكارهای تروفه را نداشته باشند! یكی از معروفترین آنها لباس‌های (Scent- Lok) است كه لایه‌ای از كربن اكتیو در آنها به كار گرفته شده و با گرفتن بوی بدن شكارچی، كمك خیلی بزرگی در نزدیك شدن به شكار تروفه می‌كند! البته اگر بخواهیم مانع از انتشار بوی بدن به اطراف شویم باید لباس‌ها، دست‌كش، كفش و كاور صورت‌مان حتما از جنس Scent- lok انتخاب شود.

مراقبت و استفاده مجدد از این لباس‌ها نیز چندان آسان نیست و باید دقت شود كه هنگام استفاده در شكارگاه، بوهای غریبه و شهری جذب لباس نشده باشند! به یاد داشته باشید كه وقتی مشخصه‌های ممتازی چون لایه گورتكس یا ضد بو یا عایق‌بندی محافظتی به مجموع لباس‌ها افزوده می‌شود، قیمت آنها نیز به طور سرسام‌آوری بالاتر خواهد رفت، لذا اگر به هر كدام از این اجزا نیازی ندارید، لازم نیست كه برای خرید آنها پول بیشتری بپردازید! یكی از جالب‌ترین اصولی كه امروزه در طراحی و دوخت لباس‌های شكار رعایت می‌شود، استفاده از مشخصه‌های ضروری و مفیدی است كه می‌تواند در موقعیت‌های مختلف به كار آید، مثل جیب‌های بزرگ و تو در تو با فضای كافی برای قرار دادن فشنگ، چاقو، تقلید صدا، دوربین و... یا وجود لایه‌های اضافی و تقویتی در روی زانوها، نشیمن‌گاه، ساعد و شانه‌ها. علاوه براین‌ها لیافت و مواد مصنوعی سبب شده‌اند تنفس‌پذیری لباس و ضدآب یا باد بودن آنها نیز به طور چشمگیری بالاتر برود.

یكی دیگر از نكات ظریفی كه امروزه در طراحی لباس‌های خاص برای شكار بزرگ و خصوصا با كمان رعایت می‌شود، حفظ خاصیت نرمی و بی‌سر وصدا بودن لباس‌ها جهت جلوگیری از تولید صدا هنگام حركت شكارچی است. شكارچی دقیقی كه به دنبال تروفه‌ای باارزش است می‌داند كه باید پاورچین و بی‌سروصدا گام بردارد و شاید هرگونه صدای خش‌خش كوله و لباس، اسباب رم شدن و از دست رفتن شكار را فراهم كند. امروزه با ساخت الیاف مصنوعی جدید، لباس‌های جالبی را به بازار آمده كه این مشكل را حل كرده است. جابه‌‌جایی و تحرك در این لباس‌ها تولید سروصدا نخواهد كرد و شكارچی شانس بیشتری برای نزدیك شدن به تروفه مورد علاقه‌اش خواهد داشت!

ریپورثاژریپورتاژ اگهیتبلیغات ریپورتاژرپرتاژریپورتاژ خبری