من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

بازدید :
833

بیماری ماجراجویان!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی با یک تیم کوهنوردی راهی ارتفاعات می شوید، کسانی را ببینید که دچار نفس تنگی شده و علایمی مثل سردرد و تهوع نشان می دهند. تا جایی که مجبور می شوند قید سفر را بزنند و به سطح زمین برگردند.

این بیماری که در سفر به مناطق مرتفع اتفاق می افتد، بیماری ارتفاع یا Altitude Sickness نامیده می شود و در حقیقت در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود.بیماری ارتفاع در شرایط حاد، در ارتفاع 3000متر و یا بالاتر اتفاق می افتد و باعث سردرد و حالت تهوع می شود اما در کل بیماری خطرناکی نیست.

اما انواع خطرناک تر این بیماری به شکل ادم ریوی ارتفاع بالا (HAPE - High Altitude Pulmonary Edema) و ادم مغزی ارتفاع بالا (HACE - High Altitude Cerebral Edema) است که هر دو آنها بسیار خطرناک و کشنده هستند و به دلیل جمع شدن آب در ریه ها و یا مغز بروز پیدا می کنند. در تمام این موارد بهترین راه حل فرود و کم کردن ارتفاع در سریع ترین زمان ممکن است.

از آنجایی که ضعف، بی حالی و تشنگی در بیماری ارتفاع اتفاق می افتد، عده ای تصور می کنند با نوشیدن مایعات می توانند علایم بیماری را کاهش دهند.

در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد آب دار بودن (در مقابل کم آبی) یا Hydration بازدارنده بیماری ارتفاع است، ولی به خاطر داشته باشید که نباید بدن را با نوشیدن بیش از اندازه مایعات دچار بیش آبی یا overhydrate کنید چون ممکن است سطح نمک مورد نیاز بدن کاهش یابد و پدیده فرو نمکی یا hypernatremia بروز کند و این پدیده می تواند سطح هوشیاری بدن را کاهش دهد.

برای این که احتمال بروز این بیماری را کاهش دهید، توصیه می کنیم که بعد از ارتفاع 2700متری، در صعود هر روزه خود بیشتر از 400متر از ارتفاعی که شب قبل در آن بوده اید، بالاتر نروید.

صعود به ارتفاع بالا و خواب در ارتفاع پایین تر هم می تواند به این وضعیت کمک کند ولی مهم است که در این کار افراط نکنید.

یک روز استراحت پس از دو روز ارتفاع گرفتن حتما مفید خواهد بود و از همه این ها که بگذریم بسیار بسیار مهم است که به صدای بدن خود در هنگام صعود گوش کنید و فشار نامتناسب به بدن خود وارد نکنید!

نکته: اگر کسی در ارتفاعات (چه در هنگام کوهنوردی و چه در زمان پرواز) دچار احساس خفگی و تنگی نفس شد، باید بدانید که این موارد می تواند بسیار خطرناک باشد و در چنین شرایطی بهترین کار کاهش ارتفاع یا استفاده از ماسک اکسیژن است.

بیماری ماجراجویان!

بیماری ماجراجویان!


ریپورثاژریپورتاژ اگهیتبلیغات ریپورتاژرپرتاژریپورتاژ خبری