من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
1568

تهیه آتش بدون استفاده از کبریت

شما در بسیاری از موقعیت ها احتیاج به روشن کردن آتش دارید. چه برای پخت و پز و چه برای گرم شدن حتی استریل کردن آب و علامت دادن و ...

حقیقت این است که در سفرهای ماجراجویانه و طبیعت گردی، وجود آتش در روحیه افراد تاثیر مثبتی دارد و در مواقع خطر می توان از آن به عنوان یک ابزار دفاعی هم استفاده کرد. بنابراین آشنا شدن با اصول مربوط به آتش چیزی است که هر گردشگری به آن نیاز خواهد داشت.

 تهیه آتش بدون استفاده از کبریت

تهیه آتش بدون استفاده از کبریت


اصول اولیه آتش
یکی از اصول مهم در تئوری آتش؛ آشنایی با عنوان ”مثلث آتش”است. مثلث آتش عنوانی فرضی است که به جهت فراموش نکردن چند عامل مهم ابداع شده است. اضلاع این مثلث شامل ماده سوختنی، حرارت و اکسیژن است. چنانچه یکی از این موارد را حذف کنیم آتش وجود خارجی نخواهد داشت. درست کردن یک آتش خوب بسته به نسبت مناسب ترکیب این موارد است که بسته به این کار، آتش بهتری خواهیم داشت.

انتخاب محل و آماده سازی
1- قبل از درست کردن آتش ببینیم و فکرکنیم درباره:

الف- عوارض زمان و آب و هوای منطقه درست کردن آتش

ب- مواد و وسایل در دسترس

ج- زمان در دسترس برای آماده سازی و روشن کردن آتش

د- چرایی روشن کردن آتش

2- دنبال مکان خشکی بگردید که این شرایط را داشته باشد:

الف- حفاظی در برابر باد باشد

ب- مکان مناسبی برای زدن سرپناه باشد

ج- حرارت را در جای مورد نظرتان به شما بدهد

د- ترجیحا نزدیک به چوب یا مداد سوختنی دیگر باشدمحل انتخابی را از زوائد پاک کرده و تا شعاع 1 متری موادی که احتمال گسترش دادن آتش را دارند، بردارید. چنانچه زمان دارید؛ یک دیواره چوبی یا سنگی ایجاد کنید تا حفاظی در برابر باد، جرقه و ایجاد جهت ورد نیاز آتش باشد.

توجه: از سنگ های خیس و سنگ های متخلخل که احتمال ترکیدگی دارند استفاده نکنید.
یکی از مکان های ایمن و موثر برای ایجاد آتش؛ چاله آتش است. چاله آتش فضایی مناسب است که هم هوا به اندازه کافی به آتش می رسد و هم می توان آتش را در آن متمرکز نمود. اگر یک چاله آتش پیدا کردید؛ آدم خوش شانسی هستید چون فضای مناسبی برای آتش و غذا درست کردن پیدا کرده اید. برای درست کردن یک چاله آتش یا چاله ی داکوتا بایستی سوراخ بزرگی در زمین بکنید و چاله دیگری جهت ورود هوا ایجاد نموده و طبق شکل آتشی در چاله ایجاد کنید.

بستر چوب
تهیه آتش در مکان های برفی نیز یکی از مسائلی است که نیاز به بررسی و پیش بینی دارد. اگر در یک جای برفی بودید باید یک بستر چوبی مهیا کنید. درخت هایی به اندازه مچ دست براحتی شکسته می شوند. مطابق شکل آنها را بچینید و آتش را روشن کنید.

افروختن آتش
برای افروختن آتش طرق مختلفی وجود دارند و این شما هستید که تشخیص می دهید که از کدام روش استفاده کنید.

خیمه سرخپوستی

دسته های چوب را به صورت خیمه و مخروطی شکل بچینید و مواد اولیه جهت روشن کردن را در وسط قرار دهید و آتش را روشن کنید. در این روش به مرور آتش توسط لایه های بیرونی چوب تغذیه می شود و برای چوب های تر هم شرایط را برای سوختن فراهم می کند.
تهیه آتش بدون استفاده از کبریت

تکیه گاهی

برای شروع، تکه چوب سبزی را با زاویه 30 درجه در زمین ثابت کنید. این زاویه در نقطه اتصال به زمین در جهت باد باشد. مواد آتش زا را در زیر آن قرار داده با چوب هایی روی آن را به صورت نشانداده شده در شکل بپوشانید. آتش را روشن کنید و به تناسب بر روی آن چوب ها را قرار دهید.
تهیه آتش بدون استفاده از کبریتگودال تقاطعی

گودال متقاطعی به اندازه 30 سانتی متر و عمق 7.5 سانتی متر مطابق شکل ایجاد کنید. مواد آتش گیر اولیه را در چاله به صورت طولی انباره کنید. چوب ها را برروی آنها بگذارید. در این روش باد به صورت هدایت شده به سمت مرکز آتش هدایت می شود.
تهیه آتش بدون استفاده از کبریت

هرم

دو چوب به عنوان پایه بر روی زمین گذاشته و به صورت متقاطع بر روی آن چوب ها را بچینید، هر چه بالاتر؛ ردیف چوب ها هم کوچکتر. آتش را بالای چوب ها روشن کنید و دیگر فکر تغذیه آتش را هم نکنید. این روش برای روشن نگه داشتن آتش در شب مناسب است.

آتش افروها
کبریت

کبریتهای ضدآب به همراه داشته و در کیسه ضد آب از آنها نگهداری کنید. از سالم بودن قاب و بسته کبریت اطمینان حاصل کنید.

عدسی محدب

در روزهای صاف و آفتابی از این روش می توانید استفاده کنید. از عدسی دوربین دوچشمی، دوربین معمولی، قطب نما و بعضی از انواع ساعت ها می توان استفاده کرد.روشها قدیمی

استفاده از سنگ چخماغ و تیغه فولادی، کمان و مته، تسمه آتش و اره آتش بسیار ابتدایی بوده و به تجربه بالا احتیاج دارد، بنابراین از توضیح آن صرف نظر می کنیم.نکات کاربردی
سعی کنید قادر به روشن کبریت در تمام شرایط جوی باشید. این کار به تمرین و ممارست احتیاج دارد.

1- در هوای سرد دور تا دور خودتان آتش روشن کنید نه یک آتش تنها.

2- در مناطق بدون درخت از علف ها، پشکل خشک حیوانات، پیه حیوانی، ذغال سنگ استفاده کنید.

3- صمغ درخت کاج در هوای مرطوب هم آتش می گیرد.

4- هیزم را کم کم به آتش اضافه کنید.

5- در منطقه کویری؛ پشکل حیوانات ممکن است سوخت منحصر به فرد شما را تشکیل دهد.

ریپورثاژریپورتاژ اگهیتبلیغات ریپورتاژرپرتاژریپورتاژ خبری