من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

بازدید :
1321

سلامت جسم در سفر

كمى غفلت و بى توجهى كافى است تا لذت مسافرت به كام شما و همراهانتان تلخ شود. هيچ چيز بدتر از اين نيست كه در تعطيلات با بيمارى هاى مختلفى از جمله امراض ناشى از مصرف آب و غذاى آلوده روبرو شويد. بنابراين توجه به مواردى هرچند جزئى به شما كمك مى كند تا سفرى آرام و بى دغدغه داشته باشيد.

سلامت جسم در سفر

سلامت جسم در سفر


درمان بيمارى قبل از سفر
بهتر است از قبل مسافرت، در صورت مشاهده هرگونه علائم بيمارى از قبيل سرفه، تب و لرز، اسهال، استفراغ و ... سريعاً به پزشك مراجعه كنيد. همچنين توصيه مى شود افرادى كه سابقه بيمارى دارند يا تحت درمان هستند پيش از سفر با پزشك معالج خود مشورت هاى لازم را داشته باشند. درمان در شهر خودتان خيلى بهتر از اينست كه در تعطيلات به دنبال پزشكان و اورژانس مراكز درمانى شهرهاى ديگر بگرديد.

بهداشت آب
به منظور اينكه در طول سفر از ابتلا به بيماري هاى عفونى در امان باشيد، لازم است از آب آشاميدنى سالم و تصفيه شده يا آب هاى داخل بطرى هاى با مارك مطمئن و استاندارد استفاده كنيد. نكته قابل توجه اينست كه هرگز از دست فروش هاى كنار خيابان يخ قالبى نخريد، زيرا نمى دانيد براى تهيه آنها از چه آبى استفاده شده است. همچنين از شنا و استحمام در آب هاى آلوده بپرهيزيد.

بهداشت مواد غذایى
براى جلوگیرى از بروز بیماری هاى ناشى از فساد مواد غذایى، قبل از خرید حتماً به تاریخ تولید و انقضاى آنها توجه كنید. هنگام خوردن میوه و به ویژه سبزیجات، آنها را كاملاً بشویید و ضدعفونى كنید. همچنین از مصرف لبنیات محلى و غیر پاستوریزه به ویژه شیر و پنیر، تخم مرغ عسلى و نیز سایر مواد فاسد شدنى كه در یخچال نگهدارى نمى شوند، خوددارى كنید.

استفاده از رستوران هاى بین راهى معتبر
متأسفانه سطح نظارت و بهداشت در اغلب رستوران هاى بین راهى ابتدایى است. بنابراین در صورت امكان از رستوران هاى مطمئن و قابل اعتماد استفاده كنید. براى ارزیابى سطح بهداشت هم مى توانید شاخص هایی چون وضعیت دستشویى ها، لباس كارگران، نظافت میزها، حضور مگس و سایر حشرات، و تمیزى وسایل صرف غذا مانند قاشق، چنگال، پارچ و... را در نظر بگیرید.

نخوردن بعضى از غذاها
تا حد امكان از سفارش غذاهایى مانند كباب كوبیده، همبرگر، سالادالویه و انواع خورشت و خوراکی هایی مانند دل، جگر، مرغ، مغز و زبان در رستوران هاى بین راهى پرهیز كنید. خورشت ها از جمله غذاهایى هستند كه مى توان آنها را چند بار گرم و مجدداً مصرف کرد، به همین دلیل تشخیص ماندگى این غذاها دشوار است. همبرگر و كباب كوبیده نیز ممكن است با گوشت هاى مانده و نامرغوب تهیه شده باشند. در مورد سالاد الویه هم كه دیگر جاى بحث نیست؛ بیشتر مراحل تهیه این غذا با دست انجام مى شود و سس مایونز به كار رفته در آن از جمله مواردى است كه به سرعت فاسد مى شود.

همراه داشتن وسایل بهداشتى مورد نیاز
سعى كنید تمام لوازم شخصى و بهداشتى مورد نیاز را حتماً همراه داشته باشید مانند وسایل استحمام، اصلاح، مسواك و... به علاوه براى حفظ سلامتى خود و همراهانتان هرگز از وسایل شخصى یكدیگر استفاده نكنید و تحت هیچ شرایطى اجازه ندهید كه دیگران هم از لوازم شخصى شما استفاده كنند، حتى اگر با آنها شدیداً رودربایستى داشته باشید!

تكمیل سابقه واكسیناسیون
توجه به این مورد به ویژه در مورد كودكان بسیار اهمیت دارد، چون یكى از راه هاى پیشگیرى از بروز بیماری هایى چون دیفترى، كزاز، سرخك، اوریون، هپاتیت و ... تزریق به موقع واكسن است. همچنین افرادى كه قصد مسافرت هاى طولانى را دارند لازم است سابقه واكسیناسیون خود و همراهانشان را تكمیل کنند و كارت مزبور را همراه خود داشته باشند.

بیمارانى با سابقه دیابت، فشارخون و امراض قلبى
اینگونه افراد باید داروهاى مورد نیاز خود را به مقدار كافى به همراه داشته باشند و از مصرف و خرید داروهاى غیر مجاز و ناشناخته اى كه دیگران تجویز مى كنند، بپرهیزند. طى سفر نیز بهتر است رژیم غذایى توصیه شده از سوى پزشك معالج خود را همچنان رعایت و در صورت مشاهده علائم بیمارى به نزدیكترین مركز درمانى مراجعه كنند. توصیه مى شود بیماران دیابتى كه نیاز به تزریقات دارند نیز در طول سفر به میزان كافى سرنگ و سر سوزن یك بار مصرف و استریل همراه خود داشته باشند.

پیشگیرى از گزش حشرات
براى اینكه از نیش برخى از حشرات در امان بمانید، بهتر است جهت استراحت و خواب از مكان هایى استفاده كنید كه داراى در و پنجره هاى تورى دار هستند. در صورتى كه مى دانید محل اقامت شما پر از پشه و سایر حشرات موذى است، حتماً پشه بند همراه خود داشته باشید. كاربرد حشره كش ها هم روش ساده و مؤثر دیگرى براى داشتن یك خواب راحت طى شب هاى سفر است.

ریپورثاژریپورتاژ اگهیتبلیغات ریپورتاژرپرتاژریپورتاژ خبری