من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
6662

مکان های دیدنی بیجار
بیجار (کردی : Bîcar) یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان بیجار است. جمعیت این شهر بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۶٬۱۵۶ نفر بوده است. این شهر در طول ۴۷ درجه و ۳۶ دقیقه شرقی گرینویچ و عرض شمالی ۳۵ درج و ۵۲ دقیقه استوا قرار دارد. ارتفاع بیجار از سطح دریا ۱٬۹۴۰ متر می‌باشد. این شهر دارای آب و هوای سرد و خشک می‌باشد.


ساکنان شهر بیجار کردزبان بوده و به زبان کردی گروسی و سورانی سخن می‌گویند.دین مردم بیجار اسلام و پیرو مذهب تشیع و مذهب تسنن می‌باشند.


نقشه مکانی های دیدنی بیجار


وجه تسمیه شهر

«بیجار» همان «بیدزار» است یعنی محلی که درخت بید زیاد در آن می‌روید، (جایگاه بید) که بر اثر کثرت تلفظ افراد مختلف با لهجه‌های گوناگون کلمه «بیدزار» تصحیف شده و کم کم در گفتار و نگارش به صورت «بیجار» تلفظ و مکتوب گردیده‌است.

تاریخ شهر

شهرستان بیجار شهری است بسیار قدیمی و تاریخی. برخی از مورخان قدمت آن را به هزاره سوم پیش از میلاد مسیح نسبت میدهند. شهر بیجار در غرب ایران واقع شده و یکی از شهرهای استان کردستان می باشد دارای ۷۷۳۰ کیلومتر مربع مساحت بوده و دارای ۲۲۸ روستاست که حدود ۲۶۲ روستای آن قابل سکونت می باشد . از غرب به(( سنندج و دیواندره ))محدود است ، از شمال غربی به شهرستان تکاب ، از جنوب به شهرستان قروه ، از جنوب شرقی به قسمت کوچکی از استان همدان و از شرق به زنجان..