من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

بازدید :
4745

مکان های دیدنی قروه
قُروه یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان قروه است. این شهر در ۹۳ کیلومتری شرق سنندج و در دشت وسیعی قرار گرفته‌است. رشد و توسعهٔ قروه در طول سال‌های اخیر در امتداد جادهٔ سنندج-همدان انجام پذیرفته‌است. این شهر پیش‌تر باعنوان اسفندآباد شناخته می‌شده‌است.
قروه در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و اغلب کوه‌های پیرامون آن در بیش‌تر ماه‌های سال پوشیده از برف‌اند. از مهم‌ترین کوه‌های این شهر می‌توان به بدر، پریشان، پنجه‌علی، حاج‌آقا، قره‌یارکه، قلوز و کولاره اشاره کرد.
رود شور مهم‌ترین رود قروه بوده و آب این رود به همراه سایر رودهای منطقه به قزل‌اوزن می‌ریزد. از سایر رودهای قروه می‌توان اوزون، تلخه‌رود، تهماسب‌قلی و قره‌چای را نام برد.


نقشه مکانی های دیدنی قروه


مردم

دو زبان کردی و ترکی در این شهرستان رایج است. اصالتاً مردم قروه ترک زبان بوده‌اند ولی در حال حاضر بیشتر مردم این شهر به کردی صحبت می‌کنند و قسمتی هم به زبان ترکی تکلم می‌کنند. برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی، جمعیت قروه در این سال بالغ بر ۶۵٬۸۴۲ نفر بوده که از این تعداد، ۳۲٬۴۴۶ نفر مرد و ۳۳٬۳۹۶ نفر زن بوده‌اند. هم‌چنین شمار خانوارهای ساکن این شهر، ۱۶٬۳۰۹ خانوار بوده‌است.