من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
6633

مکان های دیدنی بجنورد
مختصات: شرقی′۲۰°۵۷ شمالی′۲۸°۳۷

°۵۷٫۲۰شرقی °۳۷٫۲۸شمالی


نام(های) قدیمی بيژن‌ يورد، بيژن‌گرد، بزنجرد، چرمغان، چرمکان، بوج نرد، بجنُرد
مردم
جمعیت ۲۰۱٬۷۲۶

رشد جمعیت ۱/۵

تراکم جمعیت ۴۹۰۰ نفر بر کیلومتر مربع

زبان‌ گفتاری فارسی، کرمانجی، ترکی، ترکمنی، تاتی، بلوچی و عربی

مذهب شیعه و سنی

جغرافیای طبیعی

مساحت ۳۶ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا ۱۰۷۰

آب‌وهوا

میانگین بارش سالانه ۳۵/۷بُجنورد مرکز استان خراسان شمالی در شمال شرق ایران است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ با ۱۷۶٬۷۲۶ نفر بوده و از این‌جهت، چهلمين شهر کشور به‌شمار می‌آید.


نقشه مکانی های دیدنی بجنورد


وجه تسمیه

در منابع قدیمی و فرهنگ‌های لغت نام این شهر، «بیژن‌گِرد» آورده شده‌است. و بیژن‌گرد (بجنورد) به معنی «ساختهٔ بیژن» و «آبادشده به دست بیژن» است. شهر بیژن‌گرد نیز بر اساس حکایت بیژن و منیژه، در شاهنامهٔ فردوسی، مکانی بوده که بیژن، منیژه را از چاه نجات داده و شهری در آن مکان بنا کرده‌است. از نامهای دیگر بجنورد که آثار بازمانده آن نیز وجود دارد کهنه کند و نیز چرمغان می توان اشاره کرد که به محوطه ای تاریخی در جنوب شهر بجنورد و در مجاورت معصوم زاده اطلاق می گردد.

مردم

مردمان فارس، کرد کرمانج، ترک، ترکمن و تات اکثریت ساکنان بجنورد را تشکیل می‌دهند. فارس‌های بومی (تات‌ها) مردمان بومی بجنورد و خراسان شمالی هستند. آن‌ها در بافت میانی شهر بجنورد و محلات جنوب شهر بجنورد (خیابان شهید چمران، حسین معصوم، ۱۷ شهریور و به‌ویژه بولوار مدرس و برخی کوچه‌های خیابان شهید بهشتی) حضور پررنگی دارند.گویش تاتی زبان فارسی در خراسان شمالی امروزه تأثیر بسیاری از فارسی معیار گرفته و در حال فراموشی است و جای خود را به فارسی معیار می‌دهد.