من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹

بازدید :
4534

مکان های دیدنی شیروان
شهر شیروان مرکز شهرستان شیروان در استان خراسان شمالی است. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران برابر با ۸۵٬۲۴۱ نفر بوده‌است. این شهر از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب به شهرستان اسفراین از شرق به شهرستان فاروج و از غرب به بجنورد محدود می‌شود. شهر شیروان در مجاورت رود اترک قرار دارد.


نقشه مکانی های دیدنی شیروان


وجه تسميه

نام شيروان منسوب به نقش شيري است که شکل و شمايل آن در دامنه کوهی که در فاصله چند کیلومتری جنوب شهر وجود دارد مشاهده می گردد. اين کوه به شيرکوه نيز معروف است. سنگهای تشکيل دهنده شکل شير با ديگر سنگهای کوه های جنوب شهر، ازنظر جنس، نوع و رنگ متفاوت است و باعث می شود که هر بيننده ای اين وجه تمايز (شکل شير) را به وضوح مشاهده کند.

تاریخچه

شيروان روزگاری پايتخت قوم پارت بوده‌است. دياكونوف محقق ونويسنده روسی معتقد است اولين امپراتوری مقتدر پارتها در شيروان به وجود آمده‌است. ايزدوخاراكسی واسترابون از مورخين و جغرافيدانان يونان محل زندگی و حكومت پارت را در دره رود اترک شيروان ذكر كرده‌اند. شيروان در زمان اشكانيان در زمره قلمرو آنان قرار داشته و وجود گورهای زرتشتی و آثار تاريخی در نقاط گوناگون ناحيه شيروان، نه تنها بر شناخت رويدادهای تاريخی شيروان در پيش از تاريخ كمك مينمايد، بلكه آبادی و اهميت اين شهر را در آن زمان نشان ميدهد.


از نظر تاریخی، رونق شهر شیروان با دوره فرمانروایی خوارزمشاهیان مربوط است. بقعه امام زاده سلطان محمدرضا (ع) در شیروان از بناهای این دوره است. در حملات گورکانیان این منطقه آسیب فراوان دید و كشتار فراوانی در آن صورت گرفت. در دوران صفویان، مهم ترین واقعه ای كه در این شهر روی داد، كوچاندن چهل هزار خانوار عشایر كُرد به این منطقه بود كه برای مقابله با حملات ازبک ‌ها، توسط شاه عباس انجام یافت. این شهر در دوران حكومت قاجار یكی از مناطق مهم درگیری های حكام محلی بود.


شهر شیروان در سال ۱۳۰۸ بر اثر زلزله به كلی ویران شد و پس از دو سال، بار دیگر با اسلوب جدید شهر‌سازی تجدید بنا گردید.