من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

بازدید :
6534

مکان های دیدنی اراک
اراک،‌ یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان مرکزی. از نظر جغرافیایی، از شمال به تفرش و فراهان، از شرق به قم، از جنوب به خمین و از غرب به خنداب محدود می‌شود. از نظر آب و هوایی، ویژگی اقلیمی فلات مرکزی ایران رو دارد، یعنی زمستان سرد و مرطوب و تابستان گرم و خشک. از سده دوم اسلامی ناحیه بین همدان، ری و اصفهان عَراق نامیده شده بود که بعدها برای تمایز با عراق عرب،‌ اون رو عراق عجم نام‌گذاری کردند. عَراق معرب اراکه. اراک نسبت به بسیاری از شهرهای ایران، شهر جوانی محسوب می‌شود. این شهر در دوران قاجار بنیان شده و کمی بیش از دو قرن قدمت داره و بیشتر جاذبه های تاریخیش مربوط به دوران قاجار می باشد.


نقشه مکانی های دیدنی اراک


کجا اقامت کنیم؟

هتل امیر کبیرکبیر تنها هتل 5 ستاره شهرستان اراک بوده و به عنوان یکی از مجتمع‌های تفریحی و توریستی این شهر محسوب می‌شود که مسافران از سمت سه راهی خمین که وارد اراک می‌شوند بعد از عبور از ترمینال مسافربری اراک این هتل که هتلی لوکس به شمار می رود میزبان آنهاست.
هتل زاگرس دومین گزینه شما برای اقامت است که 4 ستاره بوده و در خیابان شهید شیرودی ابتدای خیابان شهید قدوسی قرار دارد.
هتل پیام یکی از 2 هتل 3 ستاره شهرستان اراک است که برای اقامت مسافران نوروزی می‌تواند گزینه مطلوبی به نظر رسد که در خیابان جهاد، شهرک بهشتی فاز 1 قرار دارد
مسافران نوروزی فرهنگی نیز می‌توانند برای اقامت در هتل معلم سه ستاره باید به آدرس خیابان فتح شیاکوه، مجتمع فرهنگیان مراجعه کنند

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

اگه از دسته افرادی هستین، که به خوردن آش علاقه مندید، اراک شهر شماست!
در واقع اراک از شهرهایی می باشد که تنوع آش زیادی دارد که شامل آش بی بی سه شنبه، آش ترخینه دوغ اراک، آش مصطفی، آش اشکنه ( اوگرمه)، آش خیار، آش جو با شکمبه، آش حلیم و آش انار می شن. از غذاهای محلی اراک هم آبگوشت دوگوله دودار، ته تالی، شفته اراکی و آبگوشت کشک از معروفترین هستند.
از بین رستوران هایی که توی شهر وجود دارن، پیشنهاد اول ما کبابی مردم هست که معروفترین کبابی شهر می باشد و کباب های بی نظیری دارد، سفره خانه سنتی سلطان هم یه رستوران نوستالژیه که طعم غذاهاش و موسیقی هاش شما رو یاد قدیما می اندازد. رستوران سنتی کوهستان هم یکی از قشنگترین رستوران های شهر با کیفیت غذایی خوب می باشد .
اگر اهل آبگوشت هستید ایزی دیزی رو فراموش نکنید ، دیزی های بسیار خوشمزه ای دارد . این رستوران در خیابان شریعتی بعداز پل گردو جنب فروشگاه نانک واقع شده است .

چی بخرم؟

مهمترین صنایع دستی این شهر قالی بافی است که از اهمیت زیادی برخوردار است و با قالی کرمان رقابت نزدیکی دارد. از صنایع دستی دیگه می توان به رودوزیهای سنتی، آثار چوبی (منبت و کنده‌کاری روی چوب، معرق کاری، پیکرتراشی، خراطی، ساخت سازهای سنتی، مشبک و گره‌چینی چوب)، سفالگری، کتابت و نگارگری (طراحی سنتی، نقاشی ایرانی، گل و مرغ، تذهیب و تشعیر، خوشنویسی، کتیبه نویسی)، آثار فلزی (مسگری، قلم‌زنی، سفیدگری، چلنگری، مشبک فلز، ملیله طلا و نقره)، ساخت پاپوش سنتی(گیوه‌دوزی و گیوه‌بافی)، آرایه‌های معماری (گچبری سنتی، آینه‌کاری...) و تراش سنگهای قیمتی و نیمه‌ قیمتی اشاره کرد.
علاوه بر صنایع دستی، سوغاتی هایی که می توانید از اراک بتهیه کنید، شامل نان فتیر، ترخینه دوغ یا بلغور مخصوص آش، باسلوق، کشمش سبز، صابون محلی، انگور، شیره انگور یا دوشاب و گوش فیل است .
برای تهیه فتیر در همه حای شهر و جاده کمربندی اراک خشکه پزی وجود دارد ، اما اگر می خواهید بهترین فتیر اراک را بخرید به خشکه پزی جنب سینما فرهنگ در میدان باغ ملی مراجعه کنید .

کجاها برم؟

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اراک، که نباید دیدنشون رو از دست داد،‌ می‌توان به تالاب میقان، تالابی 2000 ساله که یکی از 10 تالاب مهم ایرانه،‌ مسجد و مدرسه سپهداری،‌ اولین مدرسه ساخته شده در اراک،‌ حمام چهارفصل، که بزرگترین حمام ایران و تنها حمامیه که قسمتی مجزا برای اقلیت‌های مذهبی دارد، روستای تاریخی هزاوه،‌ که زادگاه امیرکبیر بوده،‌ غار سفیدخوانی،‌ بازار سرپوشیده اراک، قلعه حاج وکیل ، کلیسای مسروپ مقدس و چشمه چپقلی اشاره کرد.