من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
6637

مکان های دیدنی خرم‌آباد
خُرَم‌آباد بزرگترین شهر لرنشین، بیست و دومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز استان لرستان است. جمعیت خرم‌آباد طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران حدود ۴۰۰،۰۰۰ نفر بوده است. خرم‌آباد را در زبان لری خُورمُووه (Xormuve) تلفظ می‌کنند. شهر در ارتفاع ۱۱۴۷،۸ متری از سطح دریا و در میان دره‌های زاگرس قرار دارد. فاصله خرم‌آباد تا تهران ۴۹۰ کیلومتر است و به دلیل قرار گرفتن در مسیر تهران - جنوب دارای اهمیت ارتباطی و راهبردی است. آزادراه شماره پنج ایران از این شهر عبور می‌کند.
در محل کنونی خرم‌آباد از دوره عیلامیان شهری با نام خایدالو وجود داشته و شهر شاپورخواست به دستور شاپور اول ساسانی بر خرابه‌های آن و در حدود محل کنونی شهر ساخته شده است. آثار تاریخی به جای مانده نشان می‌دهد خرم‌آباد یکی از شهرهای مهم غرب ایران در دوره ساسانیان بوده و فلک‌الافلاک یا دژشاپورخواست از آثار به جای مانده دوره ساسانیان نماد شهر است. خرم‌آباد همچنین یکی از پایتخت‌های هزاراسپیان و آل حسنویه بوده است.
جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی متعددی در سطح شهر خرم‌آباد وجود دارد که از آن جمله می‌توان به فلک‌الافلاک، مناره آجری، پل شکسته، گرداب سنگی، سنگ نبشته، پل شاپوری، آرامگاه باباطاهر، دریاچه کیو اشاره کرد. به طوری که این شهر برای اولین بار در ایران از سوی دفتر منطقه‌ای سازمان ملل به عنوان یک شهر نمونه گردشگری انتخاب شده است.
شهرداری خرم‌آباد در سال ۱۳۰۵ تاسیس شده و این شهر پس از جدایی استان لرستان از خوزستان در سال ۱۳۰۴ به عنوان مرکز استان تعیین شد. گویش مردم خرم‌آباد، لری خرم‌آبادی است. وضعیت اشتغال در خرم‌آباد از شرایط مطلوبی برخوردار نیست و نرخ بیکاری در بین سنین ۱۹ تا ۲۴ سال ۳۵٬۵ درصد است.
صنایع و کارخانه‌های فعال کنونی در شهر عبارتند از پتروشیمی خرم‌آباد، شرکت پرس ایران و شرکت یخچال سازی بوژان. خرم‌آباد دارای ده بیمارستان، پنج کتابخانه عمومی، دو سینما، ده هتل، ده پارک درون‌شهری و شش مرکز آموزش عالی است.


نقشه مکانی های دیدنی خرم‌آباد


در سفر به خرم آباد کجا اقامت کنیم؟

بهترین هتل این شهر هتل 4 ستاره رنگین کمان، واقع در خیابان شهدای شرقی، هتل سالیز،‌ در خیابون علوی که هتل مناسبی می باشد ،‌ ولی اگه می‌خواهید هزینه‌ای سفرتان کمتر بشود، هتل های جهانگردی در میدان 22 بهمن و کارون در خیابان شریعتی، انتخاب های ارزانتری هستند .

در سفر به خرم آباد ، چی و کجا بخوریم ؟

سفره‌ خرم آباد، سفره‌ای رنگين‌ با فرهنگ‌ غذايی ويژه‌ عشايری و روستايی می باشد . غذاهای استان ‌لرستان‌ در ارتباط‌ مستقيم‌ با شيوه‌ معيشت‌ عشاير و ايلات‌ هستن كه‌ گروهی از اين‌ غذاهای محلی در مناطق‌شهری هم متداول هستند. گیپه، خورش قلیه ترش،گله‌ ریزه، آبگوشت کشک،سغدو ،زیر برنجی یا آش گوشت از غذاهای محلی و مخصوص خرم آباد بهستند .
البته کباب های اینجا رو فراموش نکنین! به خاطر وجود مراتع فراوان در لرستان، دامپروری در این استان رونق زیادی دارد و گوشت تولید شده از کیفیت خیلی بالایی برخوردار است و به همین دلیل انواع کباب ها در لرستان از طرفداران زیادی برخوردار می باشند. اکثر این غذاهای خوشمزه رو می توانید در رستوران شمشاد نمونه، رستوران زعفران طلایی و رستوران رنگین کمان نوش جان کنید.

از خرم آباد سوغاتی چی بخریم ؟

در استان لرستان، صنایع دستی در سه نوع متمایز عشایری، روستایی و شهری شکل گرفته است که از سوغات خرم آباد میشه به قالی و گلیم و جاجیم بافی، گیوه زنانه، قلم زنی، خراطی، ورشو سازی و نمدبافی اشاره کرد.
در بین سوغاتی های خوراکی شهر هم عسل و نوعی نان محلی به اسم نان ساجی از معروفترین هستند.