من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

بازدید :
8402

مکان های دیدنی شیراز
مکانی های تاریخی

بازار وکیل ( Lawyer Bazaar ) دروازه قرآن ( Qur'an Gate )
باغ ارم ( Eram Garden ) باغ دلگشا ( Delgosha Garden )
باغ نارنجستان قوام ( Orangery Garden ) قلعه دختر ( Dokhtar Castle )
شهر گور ( Gore City ) مسجد نصیرالملک ( Nasir al-Mulk Mosque )
مسجد وکیل ( Vakil Mosque ) شاهچراغ ( Shahcheragh )
نقش رجب ( Relief of Rajab ) پاسارگاد ( Pasargadae )
حافظیه ( Tomb of Hafez ) نقش رستم ( Naqsh-e Rustam )
حمام وکیل ( Vakil Bath ) ارگ کریم‌خان ( Arg of Karim Khan )
باغ عفیف آباد ( Afif Abad Garden ) سعدیه ( Tomb of Saadi )
آرامگاه سید علاءالدین حسین ( Mausoleum of Aladdin ) موزه ساسانی ( Sassanid Museum )
موزه كریم خان زند ( Karim Khan Zand Museum ) موزه قاجار ( Qajar Museum )
مسجد قصر دشت ( Plain Palace Mosque ) مسجد نو ( New Mosque )
امامزاده ابراهیم ( Imamzadeh Abraham ) بقعه پیر بناب ( the old Bonab Tomb )
باغ چهل تن ( Forty Person Garden ) آرامگاه آبش خاتون ( Abesh Khatoon Memorial )
آرامگاه شیخ محمد لاهیجی ( Tomb of Sheikh lahiji ) آرامگاه عمادالدین محمود ( Tomb Emadeddin Mahmoud )
آرامگاه مشرقین ( Tomb Moshreqyn ) آب انبار حاجی آقاجانی ( Water storage Haji Aghajani )
آب انبار وکیل ( Water Storage Lawyer ) عمارت شاپوری ( Shapouri House )

شیراز یکی از پنج شهر بزرگ ایران و مرکز استان فارس است. برپایهٔ آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، این شهر جمعیتی بالغ بر ۱٬۲۱۴٬۸۰۸ نفر داشته که این تعداد در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به ۱٬۴۵۵٬۰۷۳ افزایش پیدا کرده‌است.


شهر شیراز در بخش مرکزی استان فارس و در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. این شهر از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است. شهر شیراز برطبق آخرین تقسیمات اداری به ۹ منطقهٔ مستقل شهری تقسیم شده و مساحتی بالغ بر ۱۷۸/۸۹۱ کیلومتر مربع دارد..شیراز پس از تهران دومین شهر ایران است که شهرداری در آن تاسیس گردید(سال ۱۲۹۶ خورشیدی).نام شیراز در کتاب‌ها و اسناد تاریخی، تحت نام‌های مختلفی نظیر «تیرازیس»، «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده‌است. محل اولیهٔ این شهر در محل قلعهٔ ابونصر بوده‌است.این شهر در دوران بنی‌امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودی استخر -پایتخت قدیمی استان فارس- رونق می‌گیرد. شیراز در دوران صفاریان، آل بویه و زندیه، پایتخت ایران بوده‌است.


این شهر از دیرباز به واسطهٔ مرکزیت نسبی‌اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بوده‌است. همچنین شیراز در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته‌است.


این شهر به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به‌سوی خود فرا می‌خواند.


نقشه مکانی های دیدنی شیراز


ریشه نام شیراز

اولین اشاره به نام شیراز، بر روی لوح‌های گلی ایلامی به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد که در ژوئن ۱۹۷۰ در هنگام کندن زمین برای ساخت کوره آجرپزی در گوشه جنوب غربی شهر یافت شده‌است . لوح‌های نوشته شده در ایلام قدیم به شهری به نام تیرازیس اشاره دارد. با توجه به فونتیک چنین برداشت می‌شود : تیراسیس یا سیراسیس، این اسم از نام سیراجیس در فارسی قدیم گرفته شده‌است که بر اثر تغییر منظم صداها در زبان فارسی مدرن به شیراز تغییر نام داده‌است . نام شیراز بر روی سفال‌های پیدا شده از ویرانه‌های دوره ساسانی در قرن دوم پس از میلاد نیز رویت شده‌است . بر اساس نوشته‌های برخی از نویسندگان بومی، با توجه به شاهنامه، نام شیراز از نام پسر سومین شاه جهان یعنی تهمورث مشتق شده‌است. در کاوش‌های باستان‌شناسی در تخت جمشید، به سرپرستی جورج کامرون در سال ۱۳۱۴ خورشیدی به پیدایش خشت‌نبشته‌هایی عیلامی انجامید که بر روی چند فقره از آن‌ها به قلعه‌ای بنام «تیرازیس» یا «شیرازیس» اشاره شده‌است. همچنین مهرهایی مربوط به اواخر ساسانی و اوایل اسلام، در محل قصر ابونصر یافت شده‌است که حاوی نام «شیراز» می‌باشند.ابن حوقل، جغرافی‌دان مسلمان قرن چهارم هجری، وجه تسمیه شیراز را شباهت این سرزمین به اندرون شیر می‌داند؛ چرا که به قول او عموماً خواربار نواحی دیگر بدان‌جا حمل می‌شد و از آن‌جا چیزی به جایی نمی‌بردند. براساس تحقیقات تدسکو شیراز به معنای مرکز انگور خوب است. هرچند این نظر توسط محققین دیگر مانند بنونیست و هنینگ رد شده‌است.

رستوران های شیراز

با توجه به نظر کاربران شبکه های اجتماعی من توریستم ، در زیر بهترین رستوران های شیراز را به شما معرفی می کنیم :

رستوران شاندیز ( دروازه قرآن ، لونا پارک (بام شیراز) :این رستوران همانند یگر رستوران های شاندیز ، دارای قیمت بالا و کیفیت بالای است که در شیراز هم می تونید امتحانش کنید .

رستوران شاطرعباس (شیراز بلوار آزادی، خیابان خاکشناسی ): یکی از رستوران های سنتی و خوب شیراز است که بهترین غذاش کباب گوسفندی است ، قبل از غذا هم با نون پنیر و سبزی به همراه نان داغ از شما پذیرایی می کنند ، البته مبلغ 5000 تومان به فاکتور شما به این دلیل اضافه خواهد شد ، موهیتوی عالی هم همراه غذا سرو می شود که اون هم مبلغ 5000 تومان به فاکتور شما اضافه خواهد شد ، قیمت یک پرس کباب گوسفندی به همراه برنج هم چیزی حدود 30 هزار تومان می باشد ، اما با توجه به هزینه بالایی که پرداخت می کنید ، تجربه شیرینی است و ارزش امتحان کردن را دارد .

رستوران بین المللی هفت خوان ( شیراز بلوار جدید قرآن، نبش کوچه هفدهم ) :رستورانی در هفت طبقه و هر طبقه مطابق یک سلیقه و نوع غذا ، رستورانی لوکس با قیمتی لوکس . ( قیمت یک باقالی پلو با ماهیچه حدود 65000 تومان )

رستوران صوفی (شیراز خیابان عفیف اباد، جنب بانک ملت ): این رستوران هم خوب و با قیمت بالا هستش .

رستوران شرزه (شیراز خیابان زند، خیابان مسجد وکیل ): این رستوران که نزدیک ارگ کریم خان هستش . رستورانی با غذای عالی و کیفیت خوب و قیمت بالاست ، تنها عیب این رستوران نزدیک بودن پیش از هم صندلی هاست همانند رستوران شاطرعباس . در ضمن نون داغی که در داخل رستوران پخته می شود بسیار لذت غذا خوردن را افزایش می برد ( حجم بعضی از غذاها بسیار زیاد است و تموم کردن یک پرس غذا برای یک نفر سخت است )

آب و هوا

میانگین دما در تیرماه (گرم‌ترین ماه سال) ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد، در دی‌ماه (سردترین ماه سال)، ۵ درجهٔ سانتی‌گراد، در فروردین‌ماه ۱۷ درجهٔ سانتی‌گراد و در مهرماه ۲۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌باشد و میانگین سالانهٔ دما ۱۸ درجهٔ سانتی‌گراد است. میزان بارندگی سالیانهٔ شهر شیراز ۳۳۷٫۸ میلی‌متر می‌باشد.