من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱

بازدید :
6648

مکان های دیدنی بناب
بُناب یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان بناب است. پیشینهٔ آثار تاریخی کشف‌شده در ارتفاعات جنوبی گورستان‌های قره‌قشون به سده‌های هشتم و نهم هجری می‌رسد و نشانگر رونق و آبادانی بناب در عصر صفویان است.


امروزه ساکنان شهر بناب به زبان ترکی آذربایجانی سخن گفته و پیرو دین اسلام و مذهب شیعهٔ دوازده‌امامی هستند.نقشه مکانی های دیدنی بناب


پیشینه

بر اساس نشانه‌ها و آثار شناخته شده در شهر بناب، قدمت تاریخ و تمدن این شهر به شش هزار سال پیش می‌رسد وضعیت جغرافیائی منطقه و آثار به دست آمده از کاوش‌های محلی نیز با توصیفات شهر تاریخی شیز انطباق دارد. آثار به دست آمده از حفاری‌های قره تپه گزاوشت و قیزلار قلعه سی (قلعه دختران) که یکی از نود و سه تپه باستانی می‌باشند و همچنین وجود سی و شش غار مربوط به یکدیگر (معماری صخره‌ای صور) که نشانگر زندگی‌های دسته جمعی در دوران ماقبل تاریخ است. همچنین کشف آثار قدیمی مانند ظروف سفالین، فلزی و نشانه‌های تمدن شهری تا عمق چند متری زمین، این سابقه طولانی را تائید می‌کند.

وجه تسمیه

در لغت‌نامهٔ دهخدا واژهٔ بناب به معنی آخر، تک، ته، عمق و قعر آب و متضاد واژهٔ سراب ذکر شده‌است؛ یعنی مکانی که جریان آب در آن به پایان رسد.در فرهنگ معین نیز از واژهٔ بناب به معنی ته و قعر آب یاد شده‌است که البته هیچکدام از این معانی درست نمیباشند. زیرا شهر بناب یکی از شهرهای آذربایجان بوده و معقول نیست شهری که در سرزمین ترک نشین است، نامش به زبان فارسی باشد. گفته می شود نام این شهر از دو کلمه «بین» (در ترکی یعنی هزار) و «او» (در ترکی یعنی خانه) تشکیل شده و به معنای هزار خانه است و دلالت به شهری دارد که خانه های زیادی را در خود جای داده است.