من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

بازدید :
5364

مکان های دیدنی میانه
میانه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان میانه می‌باشد. این شهر با ۸۷٬۳۸۵ نفر جمعیت در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، به‌عنوان چهارمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی، پس از شهرهای تبریز، مراغه و مرند محسوب می‌شود. ارتفاع شهر میانه از سطح دریا ۱٬۱۰۰ متر است. نام قدیم این شهر میانج بوده‌است.


از محصولات کشاورزی شهر میانه می‌توان به گوجه فرنگی و خیار اشاره نمود که در شهرهای مختلف ایران توزیع می‌شود. مهم‌تر از همه برنج این شهر است که به‌خصوص در میان ساکنین آذربایجان شهرت فراوانی دارد.


از آثار باستانی میانه می‌توان به مسجد سنگی ترک، پل دختر، قلعهٔ دختر، شهر سوختهٔ کاغذکنان، کاروانسرای جمال‌آباد و بقعهٔ امامزاده اسماعیل اشاره کرد.


نقشه مکانی های دیدنی میانه


پیشینه ی تاریخی

شهر میانه از سوابق تاریخی درخشانی برخوردار است.این مطلب از میان نوشته های کتاب البلدان ابن یعقوب و بلاذری واصطخری ودر موردآبادی و عمران و کشاورزی این سامان مطالب بسیاری نوشته اند.بنا به نوشته ی حمدالله مستوفی این شهر در اثر حملهٔ مغول یکبار به طور کلی نابود شد ودر دوره های بعدی روبه آبادانی نهاده است.

پیشینه و سابقه تاریخی شهر میانه به ده‌ها سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و بعضی نوشته‌ها سابقهٔ تاریخی میانه را تا ۷۲۰ سال پیش از میلاد نیز نقل می‌کنند. وجود کتیبه‌های آشوری و اورارتویی در بعضی مناطق آذربایجان و کشف آثار باستانی و مجسمه‌های سفالین در شهر میانه، قدمت تاریخی آن را به دوره‌های پیش از تشکیل دولت ماد می‌رساند. در پی حفاری‌هایی که در سال ۱۳۵۲ شمسی در یکی از قریه‌های اطراف میانه به‌نام آرموداق انجام گرفت یک مجسمه سفالین مربوط به دوره ساسانیان کشف شد. این تندیس توسط رئیس اداره باستان‌شناسی وقت به موزه باستان‌شناسی تبریز منتقل گردید.