من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

بازدید :
6111

مکان های دیدنی بروجن
بُروجن یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری، ایران است. بروجن در بخش مرکزی شهرستان بروجن واقع است. این شهر در دشتی به وسعت حدود ۵۸۰ کیلومتر مربع در شرقی‌ترین نقطه استان قرار گرفته‌است. جمعیت این شهر بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۹۰۷۷ نفر (در قالب ۱۲۸۲۸ خانواده) بوده‌است بروجن مرتفع ترین شهر ایران می‌باشد و آن را بام ایران می‌نامند.


نقشه مکانی های دیدنی بروجن


تاریخچه

استانشناسان قدمت سکونت در شهرستان بروجن را بیش از ۹۰۰۰سال اعلام نموده‌اند. تاریخ دقیق اسکان در مکان فعلی شهر بروجن مشخص نیست، هرچند قدیمی‌ترین تاریخ مسجل برای بروجن را می‌توان بر اساس سنگ مزاری که چندی پیش در این شهرستان با تاریخ فوت متوفی به سنه ۱۰۰۴ هجری قمری (۹۷۴ هجری شمسی) یافت شده محاسبه کرد. به نوشتة محمدحسن خان اعتمادالسلطنه در کتاب مرآة البلدان در زمان ناصرالدین شاه قاجار قریة بروجن تیول حسینقلی خان ایلخانی به شمار می‌آمد و وی قدری از اراضی آن را خریده بود. جمعیت بروجن در آن دوره به هزار خانوار می‌رسید و سه مسجد و سه رشته قنات داشت، مالیات آن ۹۳۰ تومان بود و هر سال دویست خروار بذرافشان داشت.


تاریخ مرکزیت جمعیت به حدی که بتوان آن را شهر نامید به زمان نهضت مشروطیت وتجمع بختیاری‌ها در این شهر برای فتح اصفهان و سپس فتح تهران می‌رسد. در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی صمصام السلطنه بختیاری با هزاران نفر سوار وارد بروجن شد و پس از آن عزم اصفهان کرد.

زبان

مانند مردم دیگر شهرهای واقغ در منطقه چهار محال از استان چهار محال و بختیاری بیشتر اهالی بروجن به زبان فارسی و تعدادی به ترکی صحبت می‌کنند. بخش اعظم اهالی شهر بروجن به زبان فارسی تکلم می‌کنند و در محلاتی نظیر اردوبار، شهید رجایی و بخشهایی از فاطمیه ترکی قشقایی رواج دارد و در قدیم لهجه‌ای مخصوص به این شهر هم وجود داشته که چند شاعر محلی هم به این گویش اشعاری سروده و می‌سرایند و این لهجه را به طور کامل، تنها در همان اشعار می‌توان یافت و لهجه مردم با آن متفاوت می‌باشد. بخشی ازمردم شهر وبسیاری از شهرهای اطراف بروجن به ترکی قشقایی واندکی به گویش بختیاری صحبت می‌کنند. داراب افسر بختیاری (۱۲۷۹-۱۳۵۰) شاعر شهیر زاده این شهرستان است. همچنین آیت‌الله جهانگیرخان قشقایی (۱۲۰۶-۱۳۲۸) فیلسوف نامی جهان اسلام زاده این شهرستان است.