من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
6638

مکان های دیدنی مرودشت
مَرودَشت یکی از شهرهای ایران است که در استان فارس قرار گرفته‌است. این شهر در 35 کیلومتری شمال شیراز واقع شده و آب و هوای آن کوهستانی و معتدل است. شهر «مرو دشت» مرکز شهرستان مرودشت است. جمعیت آن بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با 134835 نفر است .


این شهر یکی از مراکز تولید محصولات کشاورزی ایران است. چنانکه برنج مرغوب کامفیروز، انار فاروق و سیدان، گردوی فاروق و دشتک، چغندر و ذرت از این جمله‌است. مرودشت بیش از یک دهه مقام اول تولید گندم ایران را به خود اختصاص داده‌است.


از جمله دیدنی‌های این شهر می‌توان به تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب اشاره کرد. کاوش‌های علمی تاریخی نشانگر آن است که هزاران سال پیش از آنکه داریوش تپه سنگی را بر دامان کوه رحمت برای احداث کاخ‌های خود انتخاب کند، اقوام متمدن در دشت وسیع مرودشت می‌زیسته‌اند.[نیازمند منبع] شهر مرودشت در زمان سلطنت رضاشاه به دلیل محافظت از ابنیه تاریخی منطقه دشت مرودشت و پاسارگاد تاسیس شد. این شهر یکی از مراکز مهم در استقرار و اسکان عشایر فارس بود که اکثریت جمعیت اولیه آن را تشکیل داده‌اند. ویرانه‌های شهر باستانی استخر و تخت جمشید بخشی از تاریخ این شهر نوپا را به نمایش می‌گذارند. از جمله مناطق دیدنی آن می‌توان به بهشت گمشده، ابشار دشتک، تیر باغ و تنگ خشک اشاره نمود. رود کُر پرآب‌ترین روخانه زیرحوضه دریاچه بختگان از جنوب مرودشت می‌گذرد. مرودشت به دليل دارا بودن دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت, دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات فارس در جايگاه خوبي از نظر علمي در بين ساير شهرهای استان قرار دارد. شهرستان مرودشت از نظر آب و هوا چهار فصل می‌باشد. وجود سد مخزنی درودزن (سد داریوش) با گنجایش یک میلیارد متر مکعب بستر مناسبی را برای توسعه کشاورزی در این شهرستان فراهم کرده است. شهر مرودشت دقیقاً در مسیر بزرگراه شیراز - اصفهان قرار گرفته است که دارای پنج ورودی به شهر می باشد که سه خیابان ورودی مرودشت به بزرگراه شیراز - اصفهان متصل می‌شود. خیابان‌های ورودی شهر مرودشت که به بزرگراه شیراز - اصفهان متصل می‌شود به نام‌های «خلیج فارس»، «تخت جمشید» و «ایل نَفَر» می باشند. ناگفته نماند که این شهر دارای بزرگترین روستای کشور می‌باشد که نام آن کناره است. این روستا قدمت تاریخی دارد و می‌توان گفت که از عصرهای پیشین پیدایش دارد، این روستا در 2 کیلومتری جنوب تخت جمشید واقع شده است و در حال حاضر جمعیتی بالغ بر 15000 نفر دارد.


نقشه مکانی های دیدنی مرودشت