من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

بازدید :
6096

مکان های دیدنی فومن
جاذبه های طبیعی

پارک کودک ( Children's park )

شهر فومَن یکی از شهرهای استان گیلان است که شهرستان آن از شمال به شهرستان صومعه‌سرا از جنوب و جنوب غربی به خط‌الراس رشته‌کوه‌های البرز که مرز حوزه‌های آبخیز کوهستان مزبور حد طبیعی فومن و طارم است. از شمال غرب به ماسال(طالش) و شرق (شفت ) محدود می‌شود. این شهر با موقعیت جلگه‌ای در میان کشتزارها و باغهای اطراف خود محصور می‌باشد. فومن را به خاطر مجسمه های زیادی که در شهر وجود دارد به عنوان شهر مجسمه ها نیز میشناسند. براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت فومن برابر با ۹۷،۴۰۳ بوده‌است.


نقشه مکانی های دیدنی فومن


پیشینه

رابه‌های زیادی در اطراف شهر وجود دارند که از دوران شکوفائی فومن به هنگام مرکزیت این بخش از گیلان حکایت می‌کننداما فومن در زمان های خیلی دور تر نیز در اقتدار به سر می برد . فومن در دوران کاسپیان مرکز این حکومت بود و طبق شواهد و گفته های پروفسور هرتسفلد این شهر اولین شهر فلات ایران است(۵۰ تا ۱۵۰ هزار سال پیش آخرین عصر یخبندان). فومن در دوران اسلامی به عنوان مرکز بخش بیه پس (بخش غربی گیلان) شناخته می‌شد. فرمانراوایان این منطقه را عمدتاً از خانوادهٔ «آل اسحاق» می‌دانند که نسب خود را به خاندان‌های باستانی ایران از جمله به اشکانیان می‌رسانیدند. در زمان امیر دیباج، فومن به تصرف مغولان درآمد. پـس از قـدرت یـافتن دودمان صفوی و تصمیم شاه عباس به برچیدن حکومت‌های محلی، «خان احمد» (آخرین فرمانروای لاهیجان از دودمان آل کیا) و «محمد امین خان» آخرین فرمانروای فومن از دودمان آل اسحاق نیز از سپاه قزلباش شکست خوردند و سرتا سر گیلان زیر فرمان حکومت صفویه درآمد. این شهر تا حدود ۹۸۰ هجری قمری، قبل از انتقال مرکزیت ایالت بیه پس توسط جمشید سلطان به رشت، حاکم نشین این قسمت از گیلان بوده‌است. شهر فومن با این انتقال به تدریج اهمیت خود را از دست داد و به صورت یک بازار و شهر محلی درآمد و توسعه روزافزون رشت بر روی فومن سایه افکند و تا سالیان متمادی این شهر در گیلان موقعیتی حاشیه‌ای داشت، تا اینکه طی چند سال اخیر مجدداً بصورت یک شهر فعال درآمد.
قیام جنگلی‌ها از تولم آغاز شد. فومن در ۲۵ کیلومتری غرب رشت قرار دارد و مناطق تاریخی و دیدنی ماسوله و قلعه رودخان در حوزه جغرافیایی این شهرستان واقع شده و برای دیدن آنها باید از این شهر گذشت. آب و هوای این شهر نیز همانند سایر نقاط جلگه‌ای گیلان، معتدل مرطوب خزری است. شهرستان فومن دارای یک بخش؛ بخش مرکزی و شش دهستان: آلیان، ماکلوان رودپیش، گشت، گوراب پس و لولمان است. و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۷۵، ۱۰۳۱۹۲ نفر می‌باشد.دارای رودخانه‌ای است که از کوهستان‌های جنوبی سرچشمه گرفته و پس از مشروب کردن اراضی به دریا و مرداب وارد می‌شوند که عبارت‌اند از: تنیان، سیاهرود، پلنگ ور، ماسوله، رودخان، پسخان و سونگ. رودخانه‌های دیگر که دارای اهمیت کمتری هستند دارا است مانند خوبک، لیشاوندان، پیش روبار، بلگور، زر مخ خاله، اسپند و غیره.این شهرستان دارای شهرک و مراکز داد و ستد است که مهم‌ترین آن شهر فومن است که مرکز شهرستان است، با مختصات جغرافیایی طول ۴۹ درجه و ۲۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه و عرض ۳۷ درجه و ۱۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه که به وسیله یک شاهراه عریض و آسفالته ۲۴ کیلومتری با درختان تنومند در دو طرف آن به شهر رشت مرتبط می‌شود.

جغرافیای سیاسی

فومن شهرستانی است که در محدوده جنوب غربی استان گیلان واقع شده و با وسعتی معادل ۹/۷۷۷کیلومتر مربع از سمت شمال به شهرستانهای : صومعه سرا و ماسال،از سمت جنوب به شهرستانهای :شفت و تارم زنجان،از سمت شرق به شهرستان رشت واز غرب به شهرستان خلخال استان اردبیل هم مرز و متصل میباشد.مرکز این شهرستان ،شهر فومن است که در ۲۷کیلومتری غرب شهر رشت (مرکز استان)واقع گردیده است.شهرمزبور در حال حاضر دارای مساحتی معادل ۸۶/۴ کیلومترمربع بوده وبا ارتفاع ۱۵متر از سطح آبهای دریای آزاد ،فاصله ی آن تا تهران (مرکز کشور)۳۵۶کیلومتر می باشد .امروزه(۱۳۹۱ )این شهرستان به عنوان یکی از ۱۶شهرستان گیلان،از نظر تقسیمات کشوری شامل دو بخش:مرکزی و سردار جنگل ،سه شهر به اسامی :فومن وماکلوان و ماسوله و شش دهستان به اسامی: آلیان ،رودپیش، سردار جنگل ،گشت؛ گوراب پس، ولولمان است که در مجموع ۱۶۱روستای دارای سکنه میباشد.

جغرافیای تاریخی

فومن با اراضی دشت سرسبز ومناطق کوهستانی و کوه پایه ای، یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین منطقه ی شمالی ایران بوده ودارای قدمتی چند هزار ساله است . این منطقه ی کهن سابقه ی آن به دوران پیش از اسلام (باستان) میرسدودر قرون گذشته از مراکز سیاسی و اقتصادی بخش بیه پس گیلان (گیلان غربی) شمرده میشد وتااوایل قرن یازدهم هجری ،یعنی سالهای آغازین ساطنت شاه عباس کبیر صفوی،مرکز بخش گیلان غربی و همچنین تختگاه و کانون فرمانروایان محلی نیز محسوب می گردید. شهر مزبور به گواهی تاریخ از جمله شهرهای قدیمی و اولیه گیلان زمین است که درباره ابتدای پیدایش آن آگاهی روشنی در دسترس نیست.قراین تاریخی بیشتر بیانگر آنندکه این شهردر دوره ی پیش از اسلام ،یعنی زمان ساسانیان(۶۵۲-۲۲۴ میلادی) و حتی قبل از آن برقرار بوده و گروهی از اقوام:«کاسپی»و«کادوسی»به عنوان دو قوم از اقوام باستانی سواحل جنوبی دریای خزر حداقل در ۲۵۰۰تا ۳۰۰۰سال پیش در این نواحی سکونت داشته اند. منطقه ی مزبور از زمانهای دیرین ،یکی از کانونهای زندگی دو تیره ی گیلک وتالش بوده و با اهمیتی که داشته ،پرآوازه نیز بوده است. نام فومن بیشتر از هنگامی به میان آمد که خاندان حکومتگر «گیلانشاه»و «دابویهیان»از اواخر دوره ساسانی به بعد در این سامان به فرمانروایی رسیدند. پس از این ،نام فومن با تاریخ خاندان حکومتگر اسحاقوند(اسحاقی) که ابتدا روستای گشت وبعدها فومن و رشت مرکزیت آنان بوده گره خورده است .این خاندان مقتدر محلی از توانمندترین دودمان محلی گیلان بیه پس درطی قرون هفتم تا نهم هجری به شمار می رفتندو مورد احترام سایرامیران محلی مناطق گیلان بیه پس مانند :شفت،گسکر، تولم وحتی رشت نیز بودند .از متشخص ترین و معروف ترین چهره های این خاندان به امیره دباج میتوان اشاره داشت که به هنگام لشکرکشی مغولان به فرماندهی اولجایتو به سرزمین گیلان در اواسط ذیقعده سال ۷۰۶ﻫ.ق(اردیبهشت ۶۸۶ﻫ.ش)در برابر یورش وحشیانه ی ایشان به همراهی رکابزن تولمی و یارانش به سختی پایداری نمودولی در نهایت مجبور به پرداخت باج و خراج ابریشم گردید.