من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹

بازدید :
7220

مکان های دیدنی لوشان




لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است. جمعیت لوشان در سال ۱۳۸۳، برابر 19265 نفر برآورد شده‌است. نام «لوشان» به احتمال زیاد اقتباس از نام مهندس روسی لوشانسکی (Lauchansky) است که به دستور دولت ایران به راه سازی مشغول بود. بر اساس آخرین آمار منتشر شده به نظر می‌رسد جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از 32000 نفر می‌باشد.[ لوشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. و آب و هوای آن گرم و خشک است.


نقشه مکانی های دیدنی لوشان


تاریخچه

پل خشتی لوشان: این پل در شهرستان لوشان، جنوبی ترین شهر استان گیلان و در مسیر رشت – قزوین در فاصله ۹۳ کیلومتری مرکز استان، واقع است. پل خشتی لوشان روی رودخانه شاهرود (یکی از شاخه‌های سفید رود) ساخته شده‌است. رابینو درباره این پل می‌نویسد: «پل لوشان بنایی زیبا از آجر است که مرکب از یک طاق کوچک و دو طاق بزرگ است و تاریخ بنایش به دوران خسروخان می‌رسد. روس‌ها شیب این پل را که تند بود ملایم نمودند». پل لوشان دارای چهار دهانه به ابعاد مختلف و نیز موج برگردان‌هایی در قسمت پایه‌ها است. کوره پوش‌هایی در میان پایه‌ها از سنگینی پل، می‌کاهد و در مواقع افزایش سطح آب، گذر رود را تسهیل می‌کند. طول کلی این پل ۱۰۰ متر و عرض آن هفت متر است. در دو طرف مسیر عبور عابر، جان پناه وجود دارد و کف پل با قلوه سنگ فرش شده‌است. پل لوشان پس از زلزله سال ۱۳۶۹ توسط اداره کل میراث فرهنگی گیلان مرمت اساسی شد.

اقتصاد

از فعالیت‌های اقتصادی بخشی از مردم لوشان می‌توان به کشاورزی (پیاز و سیب زمینی و گندم) و باغداری (زیتون) اشاره کرد. در لوشان دو کارخانه سیمان وجود دارد و معدن زغال‌سنگ سنگرود نیز در حوالی همین شهر قرار دارد. لوشان واقع در بین دو بخش عمارلو گیلان و مرکز بخش طارم سفلی، مجهز به یک شهرک صنعتی بزرگ و همین طور تعدادی کارخانجات فعال مانند دو واحد کارخانه سیمان و نیروگاه برق و شهرک‌های کوچک و بزرگ است که از سال ۱۳۶۰ به شهر تبدیل شده‌است.