من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

بازدید :
5056

مکان های دیدنی گرمی
شهرستان گِرمی یا مُغان یکی از شهرستان های استان اردبیل در ایران است. این شهرستان در شمال غربی کشور و شمال استان اردبیل بین ۳۸درجه و۵۰دقیقه تا ۳۹درجه و ۱۰دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۷درجه و ۲۵دقیقه تا ۴۸درجه و ۱۲دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. مساحت شهرستان گرمی ۱۷۲۵٫۲ کیلومتر مربع می باشد که معادل ۳۳ درصد مساحت کل مغان و ۶/۹ درصد مساحت استان اردبیل می باشد.
تاریخچه و وجه تسمیه گئرمی
اولین شهر و مرکز شهرستان مغان، شهر گرمی بود، که تا سال ۱۳۷۰ به عنوان مرکز مغان شناخته می شد. شهرستان مغان از سال ۱۳۷۰ به سه شهرستان مستقل گرمی (مغان)، پارس آباد و بیله سوار تقسیم شد. علت بوجود آمدن این شهر درطول تاریخ می توان به تنها راه ارتباطی بودن آن بین نقاط مختلف آذربایجان با شمال رودخانه ارس ونواحی قفقاز وقره باغ و آران اشاره کرد که همواره محل عبور تجاروبازرگانان وهمچنین محل عبور سپاهیان ایرانی در زمان وقوع جنگ اشاره کرد. ر باره وجه تسمیه نام گئرمی چندین نظر وجودارد: این شهر بعدها بنا به عللی ویران شده ومجددا" از۹۰۰سال پیش آبادانی خودرا بدست آورده است برخی آن را از واژه گئرامنه به معنی چند عشیره که دارای چراگاه مشترک می باشند وبه رئیس آنان گئرامنی می گفتند، میدانند. تعداد دیگری اعتقاد دارند این شهر در زمان بابک خرمدین بذ یا بذین داشته است ومحل آنرا بین محله قلعه باشی و روستای اله درق میدانند وقلعه دئیو قالاسی را قلعه بذ می دانند. برخی ازمورخان معتقدند این خطه از قدیم محل زندگی چند زنتو از پارتها بوده و واژه گئرمی در گویش پارتها یک واژه مقدس بوده ووجود گورهای خمره ای را دلیل می آورند. مورخان ومحققان دیگری معتقدند این واژه از واژه های سومری بوده واز دوقسمت ((گئر)) و ((می)) تشکیل شده است گئر به معنی آبادی وجای مشخص ویا خانه و می به معنی قوانین آسمانی پس گئرمی یعنی خانه قوانین ودستورات آسمانی. با توجه به قرارگیری این خطه در منطقه مغان و جایگاه مقدس منطقه مغان نزد مغ ها که دارای چندین آتشکده در منطقه بوده ومغ ها برای برگزاری مراسمات مخصوصی در ایام مشخصی از سال به این منطقه سفر می کردند ووجود کوه چند قلعه در نزدیکی ویا خود این شهر مثل دئیو قالاسی در۵۰۰متری شهر، اینی قالاسی در۷ کیلومتری شهروقلعه برزند در۱۰کیلمتری و قیزقالاسی در فاصله۱۵ کیلومتری این شهر بنظر می رسد دو نظر اخیر به واقعیت نزدیک بوده ونام شهر یکی از دو نظریه آخر این بحث باشد. نامیدن شهر بخاطر قبیله چم که از یمن به این خطه کوچیده اند ودر بین اهالی شهر به حسنلو مشهور هستند ریشه در تعصبات قومی داشته وخالی از واقعیت می باشد چراکه این قبیله ۲۰۰الی۳۰۰سال است که به این شهر کوچ کرده اند وپیران آن خودرا متعلق به سرزمین یمن وبعضی هایشان متعلق به اطراف بصره می دانستند.
جغرافیا و طبیعت
شهرستان گرمی از شمال با شهرستانهای بیله سوار و پارس آباد، از غرب به شهرستان اهر (آذربایجان شرقی) از جنوب به شهرستان مشگین شهر و از شرق به جمهوری آذربایجان (بخش های سالیان، جلیل آباد و یاردیملی) همسایه است به طوریکه گمرک آن قدمت تاریخی داشته ودارای ساختمان و ابنیه در روستای آزادلوی بخش موران بوده است، وعرصه آن زمینها با سند رسمی بنام گمرک ایران سند زده شده است.
شهرستان گرمی از جنوب به دامنه کوههای صلوات، از شمال به کوههای خروسلو از غرب به رود دره رود و از شرق به بالهارود محدود می شود.
شهرستان مشگین شهر
پست ترین نقطه شهرستان در شمالغرب شهرستان و در روستای خان محمدلو واقع است که حدود ۲۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرتفع ترین نقطه شهرستان کوههای صلوات در جنوب روستای خان کندی است که حداکثر ۲۵۰۰ متر ارتفاع دارد. رودهای مهم شهرستان عبارتند از: بالهارود، دره رود، سامبول چایی، زنگیرچایی، تولون چایی (رودخانه تولون), داش دیبی. بارش سالانه در شهرستان از شرق به غرب و از جنوب به شمال کاهش می یابد به طوری که بارش در منطقه داش دیبی (منتهی الیه شرق شهرستان) به ۵۰۰ میلیمتر در سال و در منطقه خان محمدلو (منتهی الیه شمالغربی شهرستان) به کمتر از۲۵۰ میلیمتر می رسد. بطور کلی میزان بارش در شهرستان از متوسط بارش کشور بیشتر است و موجب شده تا تا کشاورزان آن به محصول خوبی از غلات وحبوبات خصوصا گندم، جو، نخود و عدس دست یابند.
جمعیت
جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵ به حدود ۱۲۸ هزار نفر رسید. مردم این شهرستان مسلمان و ۹۹٪ شیعه می باشند و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می گویند.
جاذبه های گردشگری
شهرستان گرمی آب وهوایی مطبوع و خنک در تابستان و زمستانهایی نه چندان سرد دارد. وجود کوه های سر سبز، چشمه ساران متعدد، دریاجه سد گیلارلو، منطقه جنگلی اینی و آلای له، نوار مرزی آذربایجان، رودخانه های دره رود، بالهارود، جیین چایی، روستاهای تنگ، تولون، خان کندی، قوزلو (مغان)، داش دیبی، بیک باغی، افجه، مولان، قیز قالاسی، آوسوران «av,soran» (مکاتبات دولتی افسوران)، سالالا (سلاله)،الگو:اله دره و سایر روستاهای منطقه قره آغاج از جاذبه های دیدنی آن می باشد. از محلات قدیمی این شهر می توان محله موجره، قالاباشی، یوخاری باش(صاحب الزمان)چشمه باشی را نام برد. همچنین در روستاهای اطراف چندین زیارت گاه وجود دارد که در محل به آن اوجاق می گویند مثل اوجاق روستای آلازار که معروف است متعلق به امامزاده محمدبن حنفیه می باشد. اوجاق روستای قلعه برزند که متعلق به امامزاده محمدبن هاشم است و اوجاق میروو که به نواده پیرزید تعلق دارد. خرابا مسجد یا مسجد غریبان:ساخت اولیه آن به دوران قاجا برمیگردد ودر روستای اینی واقع شده وهمه ساله پذیرای هزاران عزادار حضرت امام حسین (ع) است و اخیرا" باهمت اهالی شهرستان تجدید بنا شده است. دریاچه سد گیلارلو ازدیگرنقاط گردشگری می باشد.


نقشه مکانی های دیدنی گرمی