من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
6644

مکان های دیدنی کوهدشت
کوهدشت شهری است در غرب استان لرستان. این شهر مرکز شهرستان کوهدشت است. شهر کوهدشت طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیتی بالغ بر ۸۵٬۵۱۹ داشته است که چهارمین شهر پرجمعیت استان به حساب می آید. کوهدشت در فاصله ‪ ۹۴‬کیلومتری جنوب غرب خرم‌آباد واقع شده است. دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با تابستانهای گرم است.


نقشه مکانی های دیدنی کوهدشت


آثار تاریخی و جاهای دیدنی


معبد سرخ دم لکی منطقه‌ای تاریخی در شش کیلومتری شمال غربی کوهدشت است که در دامنه کوه چنگری قرار دارد. از این منطقه تاریخی که یک هکتار وسعت دارد آثار و اشیای تاریخی متعددی از دوره تاریخی نخست هزاره یکم قبل از میلاد بدست آمده است. کارشناسان با تحقیق و مطالعه‌روی اشیاء و آثار بدست آمده دریافتند که منطقه سرخ دم لکی پایتخت پادشاهی به نام"آل پی" بوده که به صورت مستقل حکومت می‌کرده است.
غار میر ملاس در کوه سرسورین و در فاصله ‪ ۲۰‬کیلومتری شهر کوهدشت واقع است. به گفته مورخان، این غار نخستین سکونتگاه انسان و آغازگرتاریخ مدون بشری است زیرا نقاشی‌های حک شده روی دیواره آن کهن‌ترین آثاری است که انسانهای اولیه تاکنون از خود به یادگار گذاشته‌اند.
نقوش صخره‌ای هومیان بر روی غاری در شمال شهرستان کوهدشت و در شمال غرب استان لرستان نقش بسته‌اند. اطلاعات دقیقی از زمان ایجاد این نقوش در دست نیست اما احتمال می رود مربوط به دوره پارینه سنگی باشند.
چشم اندازهای زیبای طبیعی شهرستان کوهدشت تنگه‌شیرز که به لحاظ زیباییهای طبیعی از آن به عنوان نگین سبز لرستان نام می‌برند.این تنگه بکر و دست نخورده در ‪ ۴۰‬کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است.
دم سرخ لری خوشناموند:

دهستان خوشنام‌وند که در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر کوهدشت واقع شده‌است در هنگام خروج از شهر و حرکت به سمت شهر خرم آباد منظره‌ای چشم نواز را نمایایان می‌کند این دهستان بر خلاف تمامی دهستان‌های اطراف شهر کوهدشت، امکانات جالب توجهی همچون بیمارستان، پاسگاه نیروی انتظامی، دبیرستان دخترانه و پسرانه، و مدرسه راهنمایی پسرانه و دخترانه مجزا و از خصوصیات جالب آن ساختمان سازی‌های جدید و بافت جدید آن می‌باشد . نام قدیم این دهستان دم سرخ لری بوده‌است و این به خاطر دامنه سرخ کوه باشکوه آن می‌باشد . کوه خوشنام وند گنج‌ها و آثار زیادی از هنر کهن این سرزمین باستانی را در خود نهفته‌است گرچه عتیقه‌ها و آثار زیادی از این کوه با شکوه چه قبل و بعد از انقلاب به تاراج رفته‌است اما همچنان زیبای و جمال خود را از دست نداده‌است . محوطه باستانی سرخ دم لری درجنوب شرقی شهر برای نخستین بار در سال ۱۹۳۸ بوسیله اریک اشمیت آلمانی حفاری شد که طی آن بقایای بنایی مربوط به سده‌های هفتم تا نهم قبل از میلاد کشف شد. خوشنام وند یکی از روستاهای بزرگ شهرستان کوهدشت می باشد که تعداد زیادی از آنها به کوهدشت و سایر نقاط ایران مهاجرت کرده‌اند و تعداد زیادی هم از آنها در روستای خوشنام وند ساکن هستند که مردم این روستا با لهجه لری صحبت می کنند و جزء طایفه بزرگ سوری می باشد که این روستا مردان بسیار بزرگی داشته که همیشه مورد توجه مسئولین دولتی قدیم و جدید بوده‌اند و مردم آن کشاورز و تا حدودی دامدار می باشند . در این روستا اتفاقات زیادی افتاده که تاریخ و کوه استوار سرخ دم شاهد آنها بوده‌اند، در این مکان آثار تاریخی زیادی وجود داشته و دارد که از جمله به معبد و نیایشگاهی می توان اشاره کرد که در دامنه کوه سرخ دم خوشنام وند یعنی جنوب شرقی آن واقع شده است که برای اولین بار اریک اشمیت در سال ۱۳۰۶ آن را مورد مطالعه قرار داد و اشیاء فلزی مفرغ و سنگی زیادی از آن را با خود برده است که مهمترین آنها مجسمه الهه عشی و مجسمه گیل گمش و مهره های استوانه ای آن می باشند و با مطالعاتی که بر روی این آثار تاریخی انجام داده‌اند آثار مربوط به هشتصد سال قبل از میلاد مسیح می باشد که مربوط به دوره آشوریان بوده است ( یعنی بعد از اینکه تمدن آشور تمدن عیلام را از بین برد ).

مقبره داود رشید، یا قلعه سیله که مربوط به دوره اشکانیان است.
امامزاده محمد در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی کوهدشت واقع شده است. آرامگاه این امامزاده یکی از مهمترین جاذبه‌های زیارتی، تفریحی شهرستان کوهدشت به شمار می‌رود. امام زاده محمد در شهری به نام درب گنبد واقع شده است.
امامزاده ابوالوفاء که در ۲۵ ‪کیلومتری شمال شهر کوهدشت واقع شده است. سید محمدابوالوفاء فرزند زید و زید نیز فرزند علی بن حسین می‌باشد