من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

بازدید :
3101

مکان های دیدنی بروجرد
بروجرد، قطب صنعتی و دومین شهر پرجمعیت استان لرستان، در غرب ایران می باشد . این شهر، جاذبه های گردشگری زیادی دارد و به خاطر داشتن طبیعتی کوهستانی و مزارع و مراتع سرسبز و آب و هوای مطلوبی که دارد، لقب دارالسرور رو گرفته و به پاریس کوچولو معروف است

چرا به بروجرد لقب پاریس کوچولو را دادند؟

1- اگر کسی از بام به غروب بروجرد نگاه کند متوجه وجود دهکده هایی در اطراف شهر می شود که فقط در اروپا چنین صحنه ای قابل دیدن هستند.

2- شما در هر فصل سال که از بروجرد دیدن کنید متوجه می شوید که تمام فصل ها با نظم تغییر می کند یعنی بر اساس تعریف هر فصل تغییر فصل داریم بهار جای خود را به تابستان به پاییز و همین طور پاییز به زمستان می دهد و این موضوع باعث شده 75درصد میوه های ایران در این شهر قابل پرورش باشد که این موضوع نشان از وجود باغ های فراوان در این منتطقه است.

3- پست بودن اطراف شهر بر اساس توپوگرافی نزدیک به شهر پاریس است که دلیل وسعت پاریس همین موضوع می باشد وجود کوههای فراوان با تنوع ارتفاع وشیب این شهر را تبدیل به پایتخت کوهنوردی ایران کرده است. کوه ها نه خیلی از شهر دورهستند نه خیلی نزدیک می باشند که اگر جایی نیاز به ساخت پیست اسکی و تله کابین باشه بروجرد از همه جا مستعدتر است وجود چشمه سارهایی در کنار این کوه ها سبب تشکیل رودخانه هایی شده است.

4- به نظر داشتن آب وهوای مناسب در یک شهر ، وجود بیش از 165 اثر تاریخی طبیعت منحصر به فرد، می تواند زیرساختی برای آن باشد که بروجرد را به عنوان منطقه ویژه گردشگری انتخاب کند.

5- در پاریس میانگین دما 15 درجه ودر بروجرد14.4 درجه می یاشد.


نقشه مکانی های دیدنی بروجرد


در بروجرد چی بخورم؟

غذاها و خوراکی های سنتی هر شهر بخشی از فرهنگ، سنت و هنر بومی مردم منطقه‌ است که در هر شهری مصداقی دارد. یکی از غذاهایی که توی سفر به بروجرد باید حتما امتحانش کرد، کباب بروجرده که از لحاظ کیفیت، یکی از بهترین کبابهای ایران می باشد و همراه با نان سنگک، دوغ محلی و سبزیجات سرو میشه. بهترین کباب های شهر رو می‌تونین توی چلوکبابی رضایی که معروفترین کبابی بروجرد است امتحان کنید .
جوجه کباب حاج شفیع نوش واقع در کمربندی بروجرد را از دست ندید تا طعم واقعی جوجه کباب رو بچشید .فقط در سفارش دادن دقت کنید چون هر سیخ کباب به راحتی دو نفر را سیر می کند !!!!!!

علاوه بر کباب، انواع آش مثل آش ترخینه، آش ورکوآز،آش بنسور، آش ماسوآ و ... از جمله غذاهایی هستن که منحصرا در بروجرد طبخ میشن و اونا رو در شهر دیگه ای نمیشه تست کرد. گوشت آو (اشکنه بروجردی)، حلیم بروجردی، دلمه برگ مو بروجرد، شامی کباب بروجردی ، خورشت قیمه بروجردی از غذاهای دیگه بروجرد هستن که دستور پخت و مواد اولیه‌ شون با شهرهای دیگه، کاملا متفاوت است .

پیشینه تاریخی

شواهد و اشارات تاریخی حاکی است که بروجرد از شهرهای قبل از اسلام بوده و دلایل زبانشناسی نیز واژه بروجرد را با ترکیب دو جزء برو + گرد موجودیت این شهر را به پیش از اسلام میرساند زیرا که گرد در زبانهای قدیمی ایران به معنای شهر می‌باشد. بروجرد از شهرهای باستانی ایران است که برخی ساخت آن را به منوچهر از سلسله پیشدادیان نسبت می‌دهند اما شواهد کافی در مورد شهر بودن آن تنها از دوران ساسانیان موجود است که بر اساس کتابهای تاریخی، بروجرد یکی از پایگاههای نظامی ایران به هنگام حمله اعراب و جنگ نهاوند بوده‌است. در گذشته بروجرد از شهرهای آباد و مهم بوده و گاه فرمان‌داری جداگانه و گاه مرکز استان لرستان و خوزستان بوده‌است.

مینورسکی نام اصلی این شهر را ویروگرد و آن را منتسب به ویرو شاهزاده دوره اشکانی می داند . در تقسیمات باستانی ایران، بروجرد و نهاوند دو نقطه شهری ماه نهاوند از توابع پهله از سرزمین ماد بودند . حموله وزیر حکومت محلی آل ابی دلف از حکمرانان عرب خلفای عباسی که بین سالهای ۲۱۰ تا ۲۵۸ هجری در کرج ابی دلف ناحیه ای بین اراک و بروجرد امروزی ساکن شده بودند، به بازسازی بروجرد پرداخت و در آن منبری برپا کرد

جغرافیا

بروجرد در ارتفاع ۱۶۲۰ متری از سطح دریا و در ۳۳/۹ درجه شمالی و ۴۸/۸ درجه شرقی واقع می‌باشد. بلندترین نقطه شهرستان بروجرد قله ولاش با ارتفاع ۳۶۲۳ متر در غرب شهر بروجرد و پست ترین ناحیه در دشت سیلاخور با ارتفاع تقریبی ۱۵۰۰ متر قرار دارد. شهر بروجرد بر کوهپایه‌های زاگرس و در دشت سیلاخور قرار گرفته و از سه جهت شرق، شمال و غرب به کوه ختم می‌شود. کوه گرین ۳۶۲۳ با متر در غرب بروجرد و کوه میش پرور ۳۵۰۰ با متر در جنوب غربی بروجرد قرار دارد. تنها در جهت جنوب و جنوب شرقی است که دشت وسیع سیلاخور قرار گرفته‌است. این شهر و مناطق پیرامون آن به دلیل قرار گیری بر روی گسل سراسری زاگرس، زلزله خیز هستند.

بروجرد بر سر راه تهران - خوزستان قرار گرفته . بروجرد با اراک ۱۰۵ کیلومتر، با اصفهان ۳۵۰، با تهران ۳۷۸ کیلومتر، همدان ۱۴۰ کیلومتر، اهواز ۴۵۰ کیلومتر و با کرمانشاه ۲۸۰ کیلومتر فاصله دارد. بروجرد به خاطر مردم خوش مشرب و طبیعت زیبایش گردشگران زیادی را پذیراست و در گذشته به دار السرور شهرت داشته‌است.

آب و هوا

بروجرد دارای آب و هوای سرد کوهستانی با زمستانهای پر برف و سرد و تابستانهای معتدل است. تعداد روزهای یخبندان در برخی از نقاط این ناحیه به بیش از ۷۰ روز می‌رسد. بیشترین درجه حرارت در تابستان‌ها ۳۸ درجه و کم‌ترین آن در زمستان ۱۸ درجه زیر صفر برآورد شده‌است. میزان باران سالیانه شهرستان بروجرد حدود ۵۰۰ میلی‌متر است که بیشتر در فصل بهار انجام می‌گیرد و میانگین دمای سالانه ۱۴/۶ است. در زمستان بارشها بیشتر به صورت برف است