من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
6646

مکان های دیدنی روانسر
جاذبه های طبیعی

سراب روانسر ( Mirage Ravansar )

رَوانسَر یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است. اما باید به خاطر داشته باشیم که این شهرستان همراه با سه شهرستان پاوه جوانرود و ثلاث باباجانی تا تاریخ 1367 از شهرستانهای استان کردستان به حساب می آندند. این شهر مرکز شهرستان روانسر است


نقشه مکانی های دیدنی روانسر


وجه تسمیه

نام این شهر به سبب وجود سرآب و رود قره‌سو از آنجا سرچشه می‌گیرد، روان (=سرروان) انتخاب شده‌است.
روانسر معروف به نگین اورامانات و دروازه اورامانات می‌باشد

تاریخ و آثار باستانی

روانسر دارای آثار پیش از تاریخی و تاریخی مهمی است و از این لحاظ در باستان شناسی غرب کشور جایگاه ویژه‌ای دارد. قدیمیترین آثار سکونت انسان در اطراف روانسر به دوره پارینه سنگی میانی تا فرا پارینه سنگی باز می‌گردد که حداقل از حدود ۵۰ هزار سال تا ۱۲ هزار سال پیش را شامل می‌شود که بقایای آنها در غارهای کولیان و جاوری و همچنین رودخانه گراب (آوی خر) یافت شده‌است. از دیگر کشفیات قدیمی روانسر یک دندان آسیای فیل است که مربوط به دوره پلیستوسن است و در نزدیکی شهرک روانسر کشف شده‌است. از آثار مهم دیگر روانسر تپه موسایی و دو تپه مجاور آن است که از اوایل دوره مس و سنگ (حدود ۷ هزار سال پیش) تا زمانهای اخیر مورد سکونت انسان بوده‌است.

در دوره آشور نیز روانسر یکی از پایگاههای این دولت بین النهرینی بوده که نیکور خوانده می‌شد و سربازان آشوری مستقر در آن خراج جمع آوری شده از منطقه را به آشور می‌فرستادند. دخمه روانسر (گور صخره‌ای) یا تاق فرهاد نیز در دیواره کوه قله در شمال شرقی روانسر واقع است که به دوره هخامنشی باز می‌گردد. این دخمه شامل یک اتاقک کوچک است که ورودی آن به سمت شرق و مشرف به رودخانه وشکه رو است. نقش اهورامزدا، یک شخص روحانی و توده‌ای هیزم در سمت راست ورودی این دخمه دیده می‌شود. یک پایه ستون نیز در کنار سراب گنی خانی وجود دارد که احتمالاً هم زمان با دخمه ساخته شده‌است و نشان دهنده وجود یک کاخ یا سازه‌ای کوچکتر در نزدیکی چشمه در دوران هخامنشی است. بنابر این روانسر در دوره هخامنشی نیز احتمالاً یکی از مراکز مهم این حکومت در غرب کشور بوده‌است. در دوره اشکانی روانسر شهر کوچکی در غرب روانسر کنونی بوده که امروزه بقایای آن نزدیک چشمه کانی واین (نزدیک پلیس راه) قرار دارد. از دوره ساسانی نیز مجموعه‌ای از ظروف نقره در غار قوری قلعه کشف شده‌است. همچنین گورستانی از دوره صفوی با سنگ قبرهای کتیبه دار به خط کوفی در دامنه شمالی کوه قله وجود داشت که متأسفانه طی سالیان اخیر تابود شده یا به تاراج رفته‌است. این گورستان بزرگ صفوی گویای اهمیت روانسر در دوره صفوی است.

آثار باستانی روانسر

غار قوری قلعه (اواخر دوره ساسانی و اوایل اسلامی)
تپه های سه گانه موسایی (از اواخر دوره نو سنگی -حدود ۷ هزار سال پیش- تا دوره اسلامی)
غار کولیان و غار سراب جاوری (از دوره پارینه سنگی میانی -حدود ۵۰ هزار سال پیش- تا اواخر دوره فرا پارینه سنگی- حدود ۱۲ هزار سال پیش-)
گوردخمه تاق فرهاد (متعلق به دوره هخامنشی)
تپه کانی واین (متعلق به دوره اشکانی)
گورستان اسلامی (دورهٔ صفویان و قاجاریه)

اقتصاد

تنها کارخانه توپ دست‌دوز ایران در شهر روانسر مستقر است که به ۳۰ استان و هزار شهر در ایران توپ دست‌دوز صادر می‌کند. سالانه حدود ۳۵۰ هزار توپ دست‌دوز در این شهر تولید می‌شود که تمام آنها توسط زنان تولید می‌شود یکی از بزرگترین گاوداری‌های ایران در حسن آباد روانسر قرار دارد. در سالهای اخیر نیز صنعت پرورش دام و طیور در روانسر رشد بالایی داشته و روانسر در حال حاضر یکی از مراکز اصلی تامین گوشت مرغ استان است. چندین واحد صنعتی نیز در شهرک صنعتی حسن آباد مشغول به کار هستند. شهرستان روانسر به دلیل وجود ابهای فراوان از نظر کشاورزی قطب استان کرمانشاه محصوب می‌شود و بیشترین نیروی کاری این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند از عمده محصولات روانسر می‌توان به گندم، جو، نخود، صیفی جات، سبزیجات وخصوصا ذرت(که دارای بیشترین برداشت در هکتار، در کشور می‌باشد) اشاره کرد. همچنین از سال 1385 تولید گوجه فرنگی گسترش یافته که محصولات آن کارخانه رب گوجه فرنگی روژین را تغذیه می کند. شهرستان روانسر به یکی از تولید کنندگان مهم رب گوجه فرنگی در کشور تبدیل شده است.

چهره‌های سرشناس

چهره‌های سرشناس شهرستان روانسر را می‌توان به صورت زیر بیان نمود:

استاد و علامه ملا مجید موحدی نادری دولت آبادی:

سرشناس ترین و پر نفوذترین فرد مذهبی در اورامانات و استاد اکثر علمای بزرگ در ایران و بیرون از ایران

استادشیخ محمدسعید نقشبندی

یکی از محبوب ترین افراد در بین مردم. عارف، فقیه و شاعر کُرد ایرانی، وی از همان ایام تحصیل به سلوک در طریقت نقشبندیه پرداخت و نزد شیخ محمدعثمان سراج‌الدین دوم تمسک کرد. شیخ محمد سعید در طب سنتی هم تخصص دارد و سالهاست که رایگان بیماران را معاینه و مداوا می کند. شیخ محمد سعید نویسنده و شاعر است و تالیقات ایشان بیش از 13 جلد در مورد مسائل دینی و شعر به زبان کردی، عربی و فارسی است.

استاد فقید سید محمد طاهر هاشمی(سیدزاده هاشمی) :

زاده سال 1294 دولت آباد روانسر، شاعر، خوشنویس، عالم و مورخ کُرد ایرانی، حضور در رادیو کردی کرمانشاه، نویسنده بیش از 25 جلد کتاب در زمینه های گوناگون و خوشنویسی به خط نسخ عثمانی و ...

تنها منبع معتبر آثار و معرفی میرزا احمد داواشی]میرزا احمد داواشی روانسری:

شاعر و نویسنده بزرگ کرد. متأسفانه شعرهای این شاعر بزرگ را خود نتوانست به چاپ برساند و ثمره کارهای فرهنگی و اجتماعی خود را مشاهده نکرد، اما با تلاش حبیب الله کریمی نوه ی شاعر و فرزندان آن مرحوم دو کتاب "نه‌سیمی شاهۆ" و "دیوانی ئه‌شعار" به چاپ رسید. دیوان اشعار ایشان به زبان کردی سورانی-هه ورامی است و شامل زمینه های مختلف از جمله طنز، اجتماعی، حماسی، پند و اندرز و نامه می باشد.