من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

بازدید :
2665

مکان های دیدنی ارسنجان
مکانی های تاریخی

مدرسه سعیدیه ( School Saydieh )

اَرسَنجان(به پارسی میانه: ارسنگان ) یکی از شهرهای استان فارس است و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. این شهر در بخش مرکزی شهرستان ارسنجان قرار دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت ارسنجان برابر با ۱۷٬۶۴۲ نفر بوده‌است.

پیرامون ارسنجان را جنگلهای سرسبز بناب و کوههای سربلند با مناظر بدیع احاطه کرده‌است. از مناظر دیدنی ارسنجان می‌توان به جنگلهای سرسبز طبیعی بناب، فیجان، خلیل بگ، تنگ شکن و چشمه سارها ارتفاعات دال نشین کوه‌های قلات، دریاچه طشک، غار ضحاک، چشمه شیرخون، پیر باصفا، تک درخت روییده بر سنگ (مروارید سبز) و باغهای سرسبز شمال و غرب جنوب ارسنجان اشاره کرد. با توجه به اینکه آب بناب از وسط جنگل با پوشش کانال در تمام فوصل سال جاری است مکان مناسبی جهت توسعه تفرجگاه می‌باشد.


نقشه مکانی های دیدنی ارسنجان


وجه تسمیه

اسم اولیه این شهرستان ارسنگان بوده، که از دو بخش ارسن به معنای خوش آب و هوا و گان به معنای جا و مکان تشکیل شده. بعد از یورش اعراب به ایران و تغییر زبان ایرانیان نام این شهر به ارسنجان تغییر یافته‌است.

ویژگی‌های تاریخی

شهر ارسنجان در کتب گذشته همچون فارسنامه ناصری، آثار العجم فرصت الدوله شیرازی، بستان السیاحه زین العابدین صوفی، دایره المعارف علامه دهخدا از آن نام برده‌اند، اما تاریخ صحیح و دقیقی که بتوان بر آن استناد جست و سال بنای این شهر را دانست در دست نیست.

شهرستان ارسنجان دارای بالغ بر چندین آثار باستانی، میراث فرهنگی و گردشگری مانند مسجد جامع، مدرسه سعدیه، ایوان قدمگاه مربوط به دوره هخامنشی، قلاتخوار، جمال آباد، تل مهره‌ای(کمال آباد)، قصر منوچهر، مربوط به دوره ساسانی، تل تیموریان و تل کاخ، سد دختر، چشمه گمبان و...
به دلیل وجود آثار فرهنگی ارسنجان مدتها محل اجتهاد شخصیتهای بزرگی بوده‌است.

از شاخص‌های فرهنگی ویژه این شهرستان می‌توان وجود مدارس متعدد و احداث دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان به پیشنهاد مرحوم دکتر محمد حسین اسکندری و با همت حسین رضایی و همراهی مردم در بعد از پیروزی انقلاب همزمان با شهرهای بزرگ و توسعه آن که هم اکنون با داشتن بیش از ۵۰۰۰ نفر دانشجو در ۳۰ رشته کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، یکی از دانشگاههای بزرگ محسوب می‌شود.

قرآن نویسان بزرگ حاج ملا علی عسکر ارسنجانی، ملا محمد شفیع ارسنجانی و ملا محمد حسین ارسنجانی نیز از چهره های شاخص هنری این سرزمینند.
شاعرانی چون میرزا محمود خان آغاز، میرزا مصطفی خان انجام، ناصر الدین خان سالار، سکینه آغازی ارسنجانی و دکتر مهدی حمیدی شیرازی که از بازماندگان الله وردی خان سردار مشهور دوره ی صفویه و حاکم فارس هستند و به خاندان ابراهیمی مشهورند از شاعران کهن این خطه ی سرسبز هستند و همینطور شعر امروز ارسنجان را شاعرانی چون جعفرزارع (خوشدل)نویسنده کتاب های ترانه،منظومه کریم آباد ارسنجان،تضمین دودنیا وپنداروپدیدارونیز الله یار خادمیان،سهند ابراهیمی ، صادق شکوهی، زهرانعمتی ،زهرا رئیس السادات ، حسین منوچهری، محمد جواد حسن شاهی ،دکتر محمد حسن اسکندری،بشیر جاویدی، سید محمد امین حسینی ، مهدی کاووسی ، محمد حسین ابراهیمی، سید حسن حسینی ارسنجانی، محمد حسین نعمتی ،محمد حسین بهرامیان ،رضا رحیمی و دهها شاعر دیگر شکل می دهند.
از هنرمندان رشته های تجسمی می توان به حسین اسکندری کاریکاتوریست بین المللی ارسنجان و در هنر عکاسی می توان به آقایان بهمن حسن شاهی، غلام حسین زارع، مرتضی نعمتی و سیدعلیرضا نعمتی و خانم ها محبوبه ژیلا یزدانی، صغری خادمیان و سمیرا رحیمی اشاره نمود، که گروه فیلم و عکس مردمک حاصل زحمات و فعالیت های این افراد می باشد.

درختان و پوشش گیاهی ارسنجان

درختان این منطقه شامل درختان کهن بنه، الوک، بلوط، انجیر کوهی، گز، تنگز را شامل می‌شود و گیاهانی چون جاشیر، آویشن برگ پهن، آویشن برگ نازک، کنگر، قارچ کوهی، بن سرخ، پیازوک، پونه، نعنای وحشی، گل یخ، زعفران و بسیاری از این قبیل می‌باشد.