من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بازدید :
2323

بقعه پير ( تم سنيتى )
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

بقعه پير در روستاى تم سنيتى قرار گرفته و با آنکه به صورت نيمه مخروبه است اما با گنبد کروی شکل که از لاشه سنگ‌هاى مرجانى و ملات ساروج درست شده ، زیبایی خود را از زمان سلجوقيان حفظ کرده است

داخل بنای بقعه پير 8 ضلعی است و هر گوشه تاقچه‌بندى شده است . گرداگرد گلوگاه گنبد . ورودى مزار، درى کوتاه و تنگ و کوچک است و مرقد پير در سطح پايين‌تر از زمين قرار گرفته که نشان‌دهنده اين است که شايد پيش از دوره سلجوقيان و قبل از زمانى که پير را در آنجا به خاک بسپارند اين بنا معبد مهرى و محل نيايش بغ مهر يا ميترا بوده باشد.

در اطراف بقعه پير، گورهاى فراوانى وجود دارد که با توجه به خطوط متفاوت آن بین قرن 9 تا 11 هجری هستند هرچند که به دلیل باران و فرسایش اکثریت در حال از بین رفتن هستند .
با توجه به کاشى‌ها و سفال‌ها و آثار باستانى خرد شده که در بین خاک های عادی زیر پا وجود دارد به نظر می رسد در گذشته اینجا شهری پرجمعیت وجود داشته که با بر اثر زلزله با جنگ ویران شده است .
اگر قصد سفر به قشم و بقعه پير را دارید من توریستم از حدود آبان ماه تا ارديبهشت ماه را به شما پیشنهاد می کند ، که هم هوای قشم هوای خوبی است و هم در قبرستان وسیع بقعه پير کاکتوس های فراوانی وجود دارند و در این زمان سال پر از گل های سرخ و رنگارنگ و زیبا هستند


بقعه پير ( تم سنيتى )

بقعه پير ( تم سنيتى )

ادرس بقعه پير ( تم سنيتى )

در صورت اطلاع از آدرس بقعه پير ( تم سنيتى )، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس بقعه پير ( تم سنيتى )، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .


نصاویر بقعه پير ( تم سنيتى )

نقشه بقعه پير ( تم سنيتى )

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی بقعه پير ( تم سنيتى ) لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد بقعه پير ( تم سنيتى )


بقعه های ایران بقعه های شهر قشم بقعه های استان هرمزگان
گورستان های ایران گورستان های شهر قشم گورستان های استان هرمزگان