من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1765

برج شاه نشین
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

این قصر در جنوب روستای رستاق قرار دارد . بر قله كوهی در این محل آثار برج بزرگی دیده می شود كه این برج بنام «شاه نشین» معروف است . در نزدیكی آن آثار آسیابی دیده می شود كه با باد كار می كرده و اینك به «آسیاب بادی» شهرت دارد. این قلعه یا برج در بلند ترین نقطه كوه قرار گرفته و راهی سخت و طولانی دارد.در قله كوه و دامنه آن آثار خانه های بسیار زیادی دیده می شود كه نشانه زندگی انسانها در آنجا است . باقیمانده اصطبل و آخورهای اسب نیز موجود است. در یك كیلومتری قلعه شاه نشین هشت عدد آب آنبار بوده كه علاوه بر اینكه از آب باران پر می شد آب آنها از چاهی كه در دامنه كوه دیده می شود تامین می گردیده است . می گویند ساكنین این قلعه و همچنین قصر دختر تا زمان حكومت امام حسن (ع) هنوز دین زردشتی داشته اند . و مردم آن نواحی داستان را چنین نقل می كنند كه روزی یكی از فرماندهان اسلام به نام امیر عباس با چهل نفر از سواره كار اسلام به این دو قلعه حمله می كنند كه در این حمله و درگیری امیر عباس گشته می شود و سایر همراهان به اسارت در می آیند.
قلعه امیر عباس در یك كیلومتری شمال این قلعه با گنبدی كه از گچ ساخته شده اكنون زیارتگاه مردم رستاق و روستاهای آن منطقه است چندین بار این قلاع مورد حمله مسلمانان قرار می گیرد كه به علت استحكام این قلاع تسخیر آن ممكن نمی شود.
تا بالاخره در یكی از حملات ساكنین شكست خورده و یاران امام حسن (ع) كه در زندان بودند آزاد می كنند و ساكنین به دین اسلام در می آیند. و در این محل آثار ظروف سفالی زیادی دیده می شود.

ادرس برج شاه نشین

روستاي رستاقجهت مشاهده آدرس برج شاه نشین ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه برج شاه نشین

نظرات شما در مورد برج شاه نشین


برج های ایران برج های شهر داراب برج های استان فارس