من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
2363

آرامگاه خواجه عكاشه
امتیاز (6 از 10) از مجموع 2 رای

آرامگاه خواجه عكاشه که به كوه خواجه نیز مشهور است واز این محل تمام شهر آباده دیده می شود.بنایی گنبدی شكل كه آرامگاه خواجه عكاشه است برفراز این كوه قرار دارد كه دارای قبه و بارگاه باشكوهی بوده وبرفراز آن ضریحی است به طول3متر و عرض1/5و ارتفاع 1/5متر كه از چوب گردو ساخته شده ومنبت كاری گردیده است. دارای كتیبه ایست كه نام چهارده معصوم(ع) بر آن منقوش گردیده .در جلو ضریح دربی است كه این اشعار بر آن نوشته شده است.
هر كه در این روضه درآید ز صدق هست دعایش به یقین مستجاب
روی نیاز هر كه بر این آستان نهاد پای شرف ز یقین بر آسمان نهاد
زدر درآ و شبستان ما منور كن دهان مجلس روحانیان معطر كن
بنا به گفته آقای مرحوم حاج شیخ محمد علی جان نثار (امام جماعت سابق مسجد امام حسن(ع)) در كتاب حبیب السیر در صفحه 344 مذكور گردیده است كه ( آن بزرگوار عكاشه ابن محصن اسدی است كه در جنگهای احزاب و خیبر به دستور حضرت رسول اكرم (ص) مقدمه لشكر را عهده دار بوده است ودر جنگ شهید شده. جناب خواجه عكاشه برای ترویج دیانت حقه اسلام به بلخ و بخارا مسافرت نمود. اهالی بلخ مقدمش را گرامی شمرده و به لقب خواجه كه مخصوص بزرگان آن دیار است ملقبش نموده اند . آن جناب در هنگام اقامت خود در بلخ ابنیه خیریه بنا نموده و اكنون نیز یكی از دروازه های بلخ به نام نامی او مشهور است .جناب خواجه عكاشه پس از مراجعت از بلخ در ولایت فارس از دارفانی به سرای باقی شتافت و اكنون مدفن او مزار خاص و عام است.و در صفحه 398 كتاب حبیب السیر نیز از دروازه عكاشه در بلخ كه به وسیله محمد خان شیبانی اورنگ گشوده شده و در فصل راهنمای دانشوران درباره خواجه عكاشه ذكر شده كه( عكاشه بر وزن فعاله) نام عكاشه ابن محصن اسدی است و نام فرزند او و هم چنین نام طایفه ای از اولاد او میباشد . ( فریدون ابن عكاشه كه به عربی و فارسی شعر می گفته و در قرن هشتم میزیسته ، نیز از این طایفه است).بر طبق یكی از مقاله های موجود قبر موجود متعلق به خواجه عكاشه نیست بلكه این قبر متعلق به خواجه جلال الدین فریدون عكاشه می باشد كه از مستوفیان و وزراء شاه شیخ ابو اسحاق اینجو بوده است كه مردی ادیب و شاعر بوده است و در كتابی كه در همان عصر نوشته شده اشعار زیادی از وی آورده شده است.این شخص در یكی از جنگ هایی كه بین امیر مبارز الدین محمد شاه یزد و شاه ابو اسحاق اینجو رخ داده است كشته شده و جسد او را در كوه دفن كرده اند و از آن زمان به كوه خواجه معروف گردیده است.
متاسفانه هم اكنون هیچ اثری از ضریح و كتیبه نیست! خود ساختمان نیز به دلیل عدم رسیدگی و بی توجهی مسئولان و مردم بسیار آسیب دیده و در حال تخریب است .
كوه خواجه از عهد هخامنشیان ، اشكانیان ، ساسانیان در بین مردم مقدس بوده است و در قله آن آتشكده و عبادتگاه ساخته بودند برای همین خواجه را در این كوه به خاك سپرده اند.
این كوه هم اكنون مورد توجه ورزشكاران،كوهنوردان ودیگر گرو ههای مردم است . در دامنه این كوه بوستانی جنگلی است كه درختان كاج دروسعت قابل توجهی همراه با آبنماهایی مصنوعی جلوه نمائی می كنند

ادرس آرامگاه خواجه عكاشه

جهت مشاهده آدرس آرامگاه خواجه عكاشه ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس آرامگاه خواجه عكاشه ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه آرامگاه خواجه عكاشه

نظرات شما در مورد آرامگاه خواجه عكاشه


محمد صادق رضانیا (سه شنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۵)
سلام لطف کنید به مقاله اینجانب در باره خواجه عکاشه د فیسبوک در صفحه آباده گروپabadeh group.مراجعه کنید.
بقعه های ایران بقعه های شهر آباده بقعه های استان فارس