من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
1385

عمارت باغ سپهدار
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

عمارت باغ سپهدار قزوین، منسوب به محمدولی خان تنکابنی ملقب به سپهدار اعظم، شخصیت معروف دوره قاجاریه می‌باشد. این بنا ملهم از عمارت کلاه فرنگی (کاخ چهلستون) و مهمانخانه بزرگ قزوین بنا شده‌است. الگو برداری از دو بنای شاهانه و مجلل دوره‌های صفوی و قاجاریه نمایانگر طبع قدرت طلب سپهدار می‌باشد که برای نمایش اقتدار و جایگاه خود در قزوین ساخته شده‌است. تاریخ احداث آن را می‌توان به سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۷ هجری قمری نسبت داد.
عمارت در جنگ جهانی اول مورد استفاده نظامیان روس و انگلیس قرار گرفت و چون محمد ولی خان تنکابنی به دولت بدهکاری مالیاتی پیدا کرد، این بنا مانند دیگر املاک ایشان به تصرف دولت درآمد. بنا به سبب عدم رسیدگی دچار آسیب گشت تا اینکه در سال ۱۳۳۵ مرمت شده و در اختیار اداره کشاورزی قرار گرفت و بعد در زمره آثار ملی به ثبت رسید.
این عمارت به اوایل دوران پهلوی تعلق دارد.نمای ضلع شمالی این بنا رو به سمت خیابان فلسطین است.این عمارت شبیه کوشک ساخته شده وایوانی به صورت غلام گردشی دور آن قراردارد . درطبقه همکف این عمارت، یک راهرویاسالن مرکزی وتعدادی اتاق با کاربری خدماتی ودر طبقه بالای آن یک تالار مستطیل شکل کشیده وتعدادی اتاق قرارگرفته است.ضلع شرقی وغربی این بنا دارای هفت ستون ودوستون مشترک در تقاطع اضلاع است ودر اضلاع شمالی وجنوبی آن پنج ستون وجود دارد.همچنین کف عمارت اندکی بالاتر از کف حیاط قرارگرفته است
عمارت باغ سپهدار اکنون به صورت موزه کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته می شود .برای فضاسازی و تجهیز این موزه كه از مصوبات سفر سوم هیات دولت به قزوین است، با مشاركت اداره كل میراث فرهنگی و سازمان جهاد كشاورزی استان قزوین، هفت میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.در موزه کشاورزی قزوین ابزار و ادوات قدیمی کشاورزی از جمله سم پاشی، گاو آهن، خرمن کوب، ترازو، حوزهای سنگی جهت آبش خور چهار پایان در باغستانهای سنتی، انواع داس، اره، ظروف مسی، کوزه های سفالی، قفل و شیرآلات و سنگهای آسیاب در فضای تاریخی و زیبا در معرض دید عموم قرار گرفته است.

عمارت باغ سپهدار

عمارت باغ سپهدار

ادرس عمارت باغ سپهدار

قزوین، انتهای خیابان فلسطین غربیجهت مشاهده آدرس عمارت باغ سپهدار ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر عمارت باغ سپهدار

نقشه عمارت باغ سپهدار

نظرات شما در مورد عمارت باغ سپهدار


باغ های ایران باغ های شهر قزوین باغ های استان قزوین