من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
2758

خانه خواجه باروخ
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

این خانه به شیوه درون گرا در بخش یهودی نشین محله قدیمی فیض آباد شهر کرمانشاه ساخته شده است . این خانه از طریق هشتی به حیاط بیرونی و از آنجا با عبور از دالانی سراسری به حیاط اندرونی راه دارد . در اطراف حیاط اندرونی مجموعه ای از اتاق های مسکونی قرار دارد . در نمای ایوان های این بنا ، ستون های آجری به کار رفته که دارای سر ستون های آجری به صورت پله ای و مقرنسی است . این خانه از معدود خانه های قاجاریه کرمانشاه است که حمام دارد . این خانه توسط خواجه باروخ یکی از تجار کلیمی کرمانشاه در عصر ناصری ساخته شد و امروزه به نام خانه " رنده کش " آخرین مالک آن معروف است .

در زمان ناصر الدین شاه ساخته شده ‌است .
اتاق‌ های مسکونی اطراف حیاط اندرونی قرار گرفته ‌اند . ستون‌ های آجری در نمای ایوان ‌های این بنای زیبا به کار رفته ‌اند . این ستون ها دارای سرستون‌ های آجری به صورت پله‌ ای و مقرنس هستند . این خانه از معدود خانه ‌های قاجاریه دارای حمام کرمانشاه است . این خانه امروزه به نام خانه رنده کش که آخرین مالک آن می ‌باشد ، معروف تر است .

ساختمان خواجه باروخ ( رنده‌کش ) در حال حاضر در اختیار انجمن خوشنویسان کرمانشاه قرار گرفت .
انجمن خوشنویسان استان کرمانشاه به عنوان قدیمی‌ ترین نهاد عمومی و مردمی هنری استان پس از 28 سال فعالیت صاحب خانه شد .
این انجمن از سال 1360 تشکیل و تاکنون بیش از یکصد هنرمند ممتاز خوشنویس و صدها هنرمند برجسته در رشته‌ های مختلف هنری تحویل جامعه فرهنگ و هنر کشور و استان داده است.
خانه خواجه باروخ در ثبت اثار ملی قرار دارد .

خانه خواجه باروخ

خانه خواجه باروخ

ادرس خانه خواجه باروخاز میدان آزادگان که ورودی کرمانشاه از سمت اسلام‌آبادغرب است وارد بزرگراه کمربندی شوید، بعد از حدود 5/10 کیلومتر با گردش‌به‌راست وارد بلوار شهید کشوری شوید، بعد از حدود 2 کیلومتر به خانه خواجه باروخ می‌رسید.
جهت مشاهده آدرس خانه خواجه باروخ ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر خانه خواجه باروخ

نقشه خانه خواجه باروخ

نظرات شما در مورد خانه خواجه باروخ


عمارت های ایران عمارت های شهر کرمانشاه عمارت های استان کرمانشاه