من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
2750

بنای شهرداری
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

بنای تاریخی شهرداری انزلی که زمان ساخت آن به سال ۱۳۰۰ باز می گردد شاید قدیمی ترین ساختمان شهرداری در کشور باشد.

به استناد تاریخ ، سابقه شهرداری یا به قول قدیمی ها، بلدیه در انزلی به سال ۱۲۷۶ باز می گردد ولی بنای شهرداری مربوط به سال ۱۳۰۰ ( دوره پهلوی اول ) است .
این ساختمان تاریخی دو طبقه در باغ کوچک و زیبایی با درختان کهنسال و زیبای ماگنولیا ، کاج ، سرو ، بید مجنون در مجاورت بنای کوچک و خوش ساخت ساختمان موزیک ( حافظیه ) و مشرف به اسکله و بلوار بندر انزلی قرار دارد.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی گیلان ساختمان شهرداری انزلی که با توجه به قدمت آن جزء بناهای تاریخی این شهرستان محسوب می شود ، نیاز به ترمیم و حفاظت دارد.
بنای شهرداری انزلی سال ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۱۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و سال ۱۳۸۱ نیز حریم آن مصوب شد .
این بدان معنا است که ساختمانهای اطراف این بنا باید مقررات میراث فرهنگی را رعایت کنند و بناهای ناهمگون با این بنای تاریخی باید پس از طی عمر مفید تخریب و آزادسازی و به فضای سبز تبدیل شود.
با توجه به اهمیت دوگانه این اثر از جهت ارزش تاریخی و همچنین نماد زیباسازی باید نسبت به ترمیم و حفاظت از آن اهتمام ویژه ای از سوی سازمان میراث فرهنگی گیلان و شهرداری انزلی صورت بگیرد .

ترمیم و حفاظت از بنای تاریخی شهرداری انزلی از دو جهت حائز اهمیت است نخست این که از آثار تاریخی به ثبت رسیده کشورمان است و دیگر این که به عنوان ساختمان شهرداری آن هم قدیمی ترین ساختمان شهرداری در کشور نمادی از توجه به مسائل شهری و زیباسازی شهر است .

با این همه اگر همت ملی و استانی برای حفاظت از آثار و بناهای تاریخی وجود نداشته باشد نمی توان انتظار حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی را داشت .

بنای شهرداری

بنای شهرداری

ادرس بنای شهرداری

جهت مشاهده آدرس بنای شهرداری ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس بنای شهرداری ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر بنای شهرداری

نقشه بنای شهرداری

نظرات شما در مورد بنای شهرداری