من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰

بازدید :
1504

آرامگاه خواهر امام
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

آرامگاه خواهر امام بقعه خواهر امام رشت منسوب است به «فاطمه اخری» دختر موسی کاظم و خواهر رضا. این آرامگاه در گذشته دور معروف به «امامزاده لال شوی» بود و ظهیرالدین مرعشی در کتاب «تاریخ گیلان و دیلمستان» که در اواخر قرن ۹ هجری نوشته شده، از این بقعه با همین نام یاد کرده‌است. ظاهراً علت این نامگذاری مربوط به نحوه کشف این مزار بوده‌است. سپس در دوره ناصری در سال ۱۲۸۲ ه. ق، ملا حسنعلی حسنی(از روحانیون معتبر گیلان)در ایام حکومت قاسم خان والی بنای بقعه بزرگی را در این مکان با صحن و ایوان و مسجد و سرداب آغاز کرد که پس از مرگ او به پایان رسید و تصویر آن در کتابهای جهانگردان و مأموران اروپایی به چاپ رسیده‌است. حاجی ملا رفیع شریعتمدار (مجتهد و متمول تراز اول گیلان در عهد ناصری) در آخرین سال حیات خود یعنی در ۱۲۹۲ ه. ق برای این بقعه سردری ساخت که هنوز پابرجاست. این بقعه در دوره قاجار محل بست نشینی مقصرین بوده و در دوره مشروطه محل تحصن و تظاهرات مردم به شمار می‌آمده‌است.
در حال حاضر این بقعه نیمه بازسازی شده است و در محله مال‌فروشان واقع است. علامه مجلسی در کتاب گران سنگ بحارالنوار جلد ۴۸ یک جا در پا ورقری صفحه ی ۲۸۶ و یک جا در متن صفحه ی۳۱۷ در شرح احوال این بانوی بزرگوار و سه خواهر دیگرش که موسوم به فاطمه بوده اند از قول یکی از دانشمندان اهل سنت (بنام سبط بن جوزی) چنین نقل می کند : در بین دختران موسی بن جعفر علیه اسلام ۴ دختر نام های مبارکشان فاطمه بوده است آن ۴نفر معروفند به (فواطم اربعه( یعنی فاطمه های چهار گانه که به ترتیب عبارتند از : ۱- فاطمه ی کبری مشهور به حضرت معصومه علیه السلام مدفون در شهر قم ۲- فاطمه ی و‌‌‌سطی که گفته می شود در اصفهان مدفون است ۳- فاطمه ی صغری مشهور به بیبی هیبت این بانوی مکرکه در آذر بایجان شوروی در قسمت بادکوبه مدفون است ۴-فاطمه ی اخری ملقب به طاهره , ایشان همان بانوی با عضمتی است که در مرکز استان گیلان در شهر رشت مدفون است و امروزه آن چنان شهرت و عضمتی برخوردار است که ملجا و پناه گاه ولایت مداران سرار کشور جمهوری اسلامی ایران به ویژه مردم شهر رشت است چه اشکهایی به پای غربت این خواهر بلافصل حضرت امام رضا علیه السلام نمی ریزند

آرامگاه خواهر امام

آرامگاه خواهر امام

ادرس آرامگاه خواهر امام

در صورت اطلاع از آدرس آرامگاه خواهر امام، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس آرامگاه خواهر امام، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .


نصاویر آرامگاه خواهر امام

نقشه آرامگاه خواهر امام

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی آرامگاه خواهر امام لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد آرامگاه خواهر امام


بقعه های ایران بقعه های شهر رشت بقعه های استان گیلان