من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

بازدید :
1382

امامزاده ابراهيم
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

منطقه لرستان، بارگاه ملكوتی امامزاده ابراهيم(ع) معروف به «بابابزرگ» يكی از بقاع متبركه‌ای است كه در ۶۵ كيلومتری شهرستان دلفان واقع بوده و هرساله هزاران زائر و شيفته ائمه اطهار(ع) از شهرهای مختلف لرستان و استان‌های همدان و كرمانشاه، را به خود جذب می‌كند.

برابر شجرنامه، «بابابزرگ» از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است كه بعد از شهادت امام رضا(ع) در توس به همراه ديگر اعضای اهل بيت در شهرهای مختلف ايران متواری شدند و امامزاده ابراهيم(ع) در دلفان به دست شخصی به نام سهراب سرخه ميلی به شهادت رسيده است.

بنای بابای بزرگ از لحاظ معماری قابل توجه و تعمق است، شامل دو بناست كه بنای اصلی مقبره امامزاده ابراهيم است كه گفته می‌شود ساخت آن مربوط به دوره صفوی است و در دوره قاجاريه و دوره معاصر ترميم‌هايی روی آن صورت گرفته است.

ارتفاع طاق گنبد اين امامزاده كه دارای مقرنس‌های جالبی است، 22 متر و دو گلدسته آجری نيز در كنار آن چون مناره برافراشته قد علم كرده است.

تمامی بخش‌های گنبد با سنگ و آجر ساخته شده، داخل حرم هشت ضلعی است و اندازه هر ضلع دو متر و 30 سانتی‌متر است.

در دو طرف شرقی و غربی آن، دو محراب ساخته شده و داخل حرم به طرز بسيار جالبی كاشي‎كاری شده است.

در ضلع جنوب غربی گنبد بابای بزرگ، گنبد كوچكتری وجود دارد كه به نام «كال نازار» به معنی سبزه روی نازنين مشهور است كه گفته می‌شود از اصحاب و بستگان و يا خادمين بابای بزرگ بوده و از ديرباز مورد احترام زايران و مردم منطقه بوده است.

مردم منطقه و استان‌های همجوار به واسطه كرامات و معجزات بابای بزرگ به آن اعتقاد فراوانی دارند و او را مراد و تكيه‌گاه خود می‌دانند و در ناملايمات و سختی‌های روزگار به وی متوسل شده و همواره به زيارتش می‌شتابند. مردم لك زبان، اعتقاد و احترام خاص خود به اين امامزداه را كه با جان و روح آنان در هم تنيده شده، در ادبيات و اشعار لكی خود به وفور نشان داده‌اند.

در گذشته نيز باستان شناسان و شرق شناسان زيادی چون «هنری راولينسن» درسال 1836، «فريا استارك» در سال 1927، «اشتاين» درسال 1936، «اريك اشميت» در سال 1938، «مورتنسن» و بسياری ديگر از اين مقبره بازديد و درباره ساختمان آن و ارادت و اعتقادات مردم منطقه به بابای بزرگ در سفرنامه‌های خود به آن اشاره كرده‌اند كه همگی نشان از اهميت و جايگاه صاحب بقعه و بارگاه در دوره‌های مختلف تاريخ دارد.

بارگاه امامزاده ابراهيم، علاوه بر دارا بودن ويژگی‌های دينی و تاريخی به سبب قرار گرفتن در يك منطقه جنگلی و خوش آب و هوا، از جاذبه بالايی برخودار است و در صورت توجه می‌تواند به‌عنوان يكی از قطب‌های گردشگری مذهبی در استان لرستان تبديل شود.

ادرس امامزاده ابراهيم

بقعه امامزاده ابراهيم معروف به «بابای بزرگ» يكی از بقاع متبركه‌ای بوده كه در ۶۵ كيلومتری شهرستان دلفان و در شهرستان نورآباد واقع است. جهت مشاهده آدرس امامزاده ابراهيم ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه امامزاده ابراهيم

نظرات شما در مورد امامزاده ابراهيم


امامزاده های ایران امامزاده های شهر نورآباد امامزاده های استان لرستان