من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1191

گرداب سنگی
امتیاز (2 از 10) از مجموع 3 رای

این بنای تاریخی در قسمت مرکزی شهر خرم آباد و در میان بافت قدیمی شهر واقع شده است . گرداب سنگی در گویش لری به گردو بردینه معروف می باشد . چشمه ای كه از نيمه دوم اســفند تا ميانه تابستان پرآب و در ديگـر ماه های سال خشك و خاموش است.

گرداگرد آن ديوار دايره ای شكلی به پهنای سه متر از سنگ هايی به ابعاد 1×1 متر ساخته شده است كه در قسمت خاوری آن دريچه ای به بلندی و پهنای 90×160 سانتی متر ديده مي‌شود.


اين دريچــه با يك وسيله كشـــو مانند بسته مي‌شده و آب را به جوی كناره باخــتری گـرداب، ســرازير می كرده است. آب «گرداب سنگي» را به وسيله هـمين جوی كه از لبه باختر خرم آبـاد و در دامنه كوه كشيده شده و با سنگ و ملاط ساخته شده بود به دره ای كه امروز «بابا عباس» ناميده مي‌شود ؛ هدايت می كردند. فاصله مبدا تا مقصد اين آب نزديك به 12 كيلومتر است. در اين محل آثــار يك آسياب شبيه آسياب شهر قديمی «شاپور خواست» بر جــای مانده كه آب آن از گـــرداب سنگی تامـــين مي ‌شده است. مصالح اين بنا مانند سنگ و ملاط پل شاپوری است.

بنای تاریخی چشمه گرداب سنگی خرم آباد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده که می‌تواند مکانی زیبا و جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.

گرداب سنگی

گرداب سنگی

ادرس گرداب سنگی

شمال باختری شهر خرم آبـــادجهت مشاهده آدرس گرداب سنگی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر گرداب سنگی

نقشه گرداب سنگی

نظرات شما در مورد گرداب سنگی