من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2748

امامزاده قاسم
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

امامزاده قاسم (ع) بابل مشهور به بقعه آستانه يا كلاج مشهد بنا بر روايتی مدفن يكی از نوادگان امام محمد تقی (ع) است كه در دوران صفويه توليت آنرا مولانا علی نقی به‌عهده داشته است، كه اين بزرگوار، امامزاده قاسم به‌نام ام الهمام امام محمد تقی عليه التحيه والثناء نام برده شده است.
«محدث قمی» می‌گويد كه قاسم ابن موسی بن جعفر (ع) سيدی جليل القدر بوده است و قبر او نيز زيارتگاه عامه مردم است و اخيار به زيارت وی عنايت بسيار دارند و سيدين طاوس ترغيب به زيارت او كرده است.

صاحب عمده الطالب می‌نويسد كه قاسم را عقابی نبود ظاهرا امامزادگان همنام با فرزندان بلافصل ام موسی كاظم (ع) در ايران بايد علويان و يا طالبيانی باشند كه از جور و ظلم «امويان» و «عباسيان» به اين خطه آمده‌اند.

امامزاده قاسم (ع) را از نوادگان امام هفتم نيز معرفی كرده‌اند در برخی از كتب از بقعه امامزاده قاسم به‌عنوان محل دفن فرزند امام هفتم يعنی قاسم و برادرش حمزه نام برده‌اند.

برخی‌ها هم وی را از نوادگان پنجم (واسطه پنجم) امام محمد تقی (ع) می‌دانند كه در آبندان‌های حوالی آستانه دچار بيماری اسهال خونی شد و در گذشت و در همان جا به خاك سپرده شد.

در بقعه امامزاده قاسم، در صندوق داخل ضريح در حاشيه آن، صاحب امام‌زاده را «امامزاده معصوم» ذكر می‌كنند و از اسم پدر و نسب او خبری نيست.

آستانه امامزاده قاسم از سال‌های دور تاكنون از اماكن مقدس و مورد احترام بشمار می‌رود و در ايام سوگواری ماه محرم، به‌ويژه روزهای تاسوعا و عشورا، مركز مهم عزاداری و سوگواری‌های دسته‌های سينه زنی و هئيت‌های عزاداری محلات بابل است.

بقعه امامزاده قاسم از آثار قرن نهم هجری قمری است و دارای گنبد مخروطی شكل و ارتفاع 22 متر است و برای ورود به بقعه ابتداء مسجد كوچكی قرار دارد كه با درب آهنی مزين است و داخل مسجد همانند داخل امامزاده آينه كاری شده است.

ابتدای ورودی بقعه، در منبت كاری شده، زيبا و پرنقشی وجود دارد كه استاد «احمد نجار بن حسين ساروی» آن را در تاريخ 890 هجری قمری ساخته است و در وسط صحن بقه صندوق چوبی كنده كاری شده ظريفی بر روی قبر نصب شده است و در سال 888 هجری قمری ساخته شده است كه ساخت آن را استاد احمد نجار ساروی به‌عهده داشته است.

بنای اصلی بقعه هشت ضلعی و با آجر ساخته شده است كه اضلاع آن طاق نمايی با طاق جناغی دارد و شماره ثبت آن در آثار تاريخی 342 است، اين بقع در سال 1333 هجری شمسی توسط حاج محمدعلی ايمانی تعمير و داخل آن نما كاری و آينه كاری شد و هم اكنون در صحن حياط امامزاده بنايی به ياد بود شهدای گمنام جنگ تحميلی احداث شده است.

امامزاده قاسم

امامزاده قاسم

ادرس امامزاده قاسم

جهت مشاهده آدرس امامزاده قاسم ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس امامزاده قاسم ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر امامزاده قاسم

نقشه امامزاده قاسم

نظرات شما در مورد امامزاده قاسم


امامزاده های ایران امامزاده های شهر بابل امامزاده های استان مازندران