من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2755

امامزاده سید اسحاق
امتیاز (6 از 10) از مجموع 1 رای

امامزاده سید اسحاق در شرق شهر ساوه، ابتدای جاده ساوه به قم قرار دارد و نشانی از هنرنمایی دوره سلجوقیان و صفویه است. این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
ین بنا دارای بقعه‌ای برج مانند است و سبک ساختمان آن مانند بناهای عصر سلجوقیان در نیمه قرن هفتم هجری قمری است که در عصر صفویه نقشه گنبد به صورت کنونی درآمده و درگاههای آن تنگ و کوتاه است.اهمیت این بنا به‌علت آجرها و کاشیهای فیروزه‌ای روی مقبره‌است که دارای خطوط بسیار زیباست.

ورودی اصلی به بنا، از طریق یک ایوان بسیار بلند و رفیع امکان‌پذیر است که در ضلع شمالی دارای چندین حجره‌است که سازنده، این بنا را با کمی چرخش در جهت شمالی جنوبی احداث کرده‌است. در ایوان شمالی که اصلی‌ترین ایوان است کاشیهای هشت گوش فیروزه‌ای خشتی سه سانتی‌متری نقش بسته شده‌است و کتیبه موجود در این ایوان زیبایی این بقعه را دو چندان کرده‌است.

گنبد خانه نیز که بر روی پلان مربع تشکیل شده‌است با شکل و ظاهر زیبا به صورت قوس عرقچین درآمده‌است که این گنبد جزء گنبدهای دوره صفویه است. در مرکز گنبد کلمه جلاله "الله" و در اطراف آن، طرح‌های گیاهی نقش شده‌است، لوح روی قبر، 12 کاشی با زمینه لاجوردی است که به خط ثلث روی آن اسم صاحب قبر را نوشته‌اند.

ایوان شرقی که روی آن با گچ پوشانیده شده‌است با رسم بندی در دو گوشه بنا احداث شده‌است. حیاط مرکزی نیز دارای 14 رواق است که از طریق شمال به آن راه دارد.

در میان بقعه امامزاده ضریحی چوبی و مشبک قرار داشته‌است (در حال حاضر ضریح جدید جایگزین ضریح قدیمی شده‌است).

نسب امامزاده سید اسحاق با سه واسطه به موسی کاظم می‌رسد

امامزاده سید اسحاق

امامزاده سید اسحاق

ادرس امامزاده سید اسحاق

این امامزاده در ابتدای جاده ساوه - قم در ضلع شرقی میدان سرداران ساوه قرار دارد.جهت مشاهده آدرس امامزاده سید اسحاق ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر امامزاده سید اسحاق

نقشه امامزاده سید اسحاق

نظرات شما در مورد امامزاده سید اسحاق


امامزاده های ایران امامزاده های شهر ساوه امامزاده های استان مرکزی