من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
2776

کلیسای مسروپ مقدس
امتیاز (6 از 10) از مجموع 1 رای

کلیسای مسروپ مقدس در محله مسکونی و قدیمی ارامنه در مجاورت خیابان شهید دکتر چمران (نیسانیان)، حد‌فاصل پل‌برق و پل‌فرنگی شهر اراک قرار دارد. در سنگ نبشته بالای سر در ورودی این بنا به خط ارمنی آمده است: ((کلیسای مسروپ مقدس در زمان خود و با همیاری ارامنه کزاز ،کمره هفت جامپلق و بور به سال 1914 میلادی ساخته شده است )).بنابراین ،بنا مربوط به دوره قاجاریه است.

وجود شرایط مناسب اقتصادی در اراک و دهکده‌های ارمنی‌نشین لیلیان (از توابع خمين)، مهاجران و شازند در این منطقه از جمله عوامل ساخت این کلیسا بوده است.

بنای این کلیسا در سال 1914 میلادی مطابق با سال 1321 هجری .شمسی با بهره‌گیری از منابع مالی ارامنه اراک ساخته شده است. این کلیسا متعلق به پیروان حضرت مسیح (ع) شاخه پروتستان است که در روزهای یک‌شنبه پذیرای مومنین مسیحی است. اين بنا در يك محوطه بزرگ ساخته شده است و داراي چهار ساختمان مدرسه ،تالار اجتماعات ،منزل كشيش و كليسا است. پلان کلیسا بازیلیک مستطیل شکل به ابعاد 24.6 در 15.6 متر بوده و در جهت شرق به غرب واقع شده است و از سه قسمت مردم‌نشين، محراب و دو اتاق جانبي در مجاورت محراب تشكيل شده است. در مركز كليسا چهار ستون هشت ضلعي قسمتي از وزن طاق‌هاي باربر و گنبدهاي يك پوش را تحمل مي‌كنند. وزن ساير گنبدها و طاق‌ها بر روي جرزها انتقال مي‌يابند. محراب در داخل طاق ساده و بزرگی ایجاد شده که این بخش ایوان‌مانند حدود یک متر از کف کلیسا بلندتر است. در محراب اين کليسا به زيبايي تمام تصاوير مريم مقدس و فرزندش عيسي مسيح کشيده شده و نماد صليبي بالاي نقاشي ديده مي‌شود. برای استحکام بنای کلیسا در داخل دیوارها و ستونها، تیرهای چوبی تعبیه شده است. نمای بیرونی کلیسا با آجر سفال تزئین گردیده است. سقف کلیسا بر روی چهار ستون که توسط قوسهایی به یکدیگر و به دیوارهای جانبی وصل شده‌اند تکیه دارد. کلیسا دارای نورگیرهای متعددی در چهار جهت بنا است و دو ورودی در قسمتهای جنوبی و غربی می‌باشد. برج ناقوس‌خانه کلیسا در جلوی ورودی غربی واقع شده است. علاوه بر آن، در سمت جنوب غربی حیاط با ساخت و نصب یک چلیپای بزرگ، نماد شهدای ارامنه در طول تاریخ مانند شهدای ارامنه در جنگ تحمیلی را گرامی داشته‌اند. در کل اين بناي دوره‌ قاجار با تزئينات خاص خودش بسيار زيبا و ديدني است.

این کلیسا در تاریخ 1379/12/25 به شماره 3533 به ثبت رسیده است.

اراك كليساي ديگري هم به نام «امانوييل» دارد كه در سال 1942 م ساخته شده است و به ارامنه پروتستان تعلق دارد.

 کلیسای مسروپ مقدس

کلیسای مسروپ مقدس

ادرس کلیسای مسروپ مقدس

خیابان شهید دکتر چمران (نیسانیان)ØŒ حد‌فاصل پل‌برق Ùˆ پل‌فرنگی شهر اراکجهت مشاهده آدرس کلیسای مسروپ مقدس ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر کلیسای مسروپ مقدس

نقشه کلیسای مسروپ مقدس

نظرات شما در مورد کلیسای مسروپ مقدس


کلیسا های ایران کلیسا های شهر اراک کلیسا های استان مرکزی