من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1330

کاروانسرای بهر ترک
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

کاروانسرای بُهر ترک یکی از کاروان‌سراهای غرب استان هرمزگان در جنوب ایران است که مربوط به دوره قاجاریه است. کاروانسرا روی تپه أی در بهر ترک واقع شده‌است، ودر فاصلهٔ ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی روستای بار قرار دارد، و یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان به‌شمار می‌آید.


اهمیت کاروانسراها ومأمـن و سرپـنـاه در مسیر راه‌ها

قبل از پیدایش وسایط نقلیه موتوری مثل اتومبیل‌های مختلف، قطار، کشتی و هواپیما که مسافر و بار را به سهولت حمل می‌نمایند، تجار، ومال‌التجاره‌های خود را به وسیلهٔ چهارپایان مثل ألاغ، قاطر و شتر و امثال آن حمل ونقل می‌نمودند. همچنین مسافرت‌ها و زیارت‌ها به وسیلهٔ همین چهارپایان انجام می‌گرفت که مدّت مدیدی طول می‌کشید تا مال‌التجاره‌ها یا مسافرین پس از مشقّات و زحمات زیاد به مقصد خود برسند. بنابراین احتیاج فراوانی به استراحتگاه و سرپـنـاه و مأمـن بین راه داشتند تا خود و مرکب شان در آن محل کمی توقف نموده، رفع خستگی نمایند و برای ادامة راه آماده شوند. به همین مناسبت سلاطین قدیم ایران به فکر ساختن کاروانسراهای مجهزّ میان شهرهای مهمّ تجاری یا اماکن مقدّسه زیارتی افتادند. این کاروانسراها بهترین محل آسایش مسافران و حفظ امنیت کالاهای تجارتی آنها و همچنین محل ارتباط و اطلاع با شهرهای دیگر بوده‌اند. کاروانسراها حُجرات متعددی جهت مسافر و طویله‌های مجهزّی برای مرکب‌های آنها داشته‌است. بنای این نوع کاروانسراهای آمن و مجهزّ در زمان صفویه به خصوص در عهد شاه عباس به اوج خود رسید. چنانکه در بعضی از کتب تاریخ ضبط شده، شاه عباس تعداد ۹۹۹ باب کاروانسرا در سراسر کشور احداث نموده‌است. بسیاری از سیّاحانی که در آن زمان به ایران آمده‌اند از این کاروانسراها را نام برده أند، و مدتها در آنجا زندگی کرده‌اند. «تاورنیه» نوشته‌است: «بعضی از کاروانسراهای ایران گنجایش یکصد مسافر را با اسب‌ها و کالاهای شان داشته‌است، تا مسافران بتوانند مدتها با آسایش و امنیت در آنجا به استراحت بپردازند». «ژان شاردن» تعداد حجرات و اتاقهای یکی از این کاروانسراها را ۲۵۰ باب دانسته و نوشته‌است: «کاروانسرا دارای حوض بزرگی در وسط و درختان تنومندی در اطراف است» . اهمیت کاروانسراها ومأمـن و سرپـنـاه در مسیر راه‌ها در آن دوران از ویژیگی‌های خواصی برخور دار بوده‌است. آثار چنین کاروانسراهایی بر سر راه‌های تجارتی و به ویژه کاروانسرای بُهر ترک نشان دهنده جنب وجوش کاروانیانی است که در دوران بسیار دور از این نقاط آباد می‌گذشته‌اند و به سیر و سفر خود به سوی شهرهای شمال کشور ادامه می‌داده‌اند. گویند در کنار باراندازها چندین شبستان حجره و طاق نما وجود داشته، که مرکز اطراق صاحبان کالاها، باربران و ساربانان بوده‌است. ولی امروز ه اثری از این اطاق‌ها به چشم نمی‌خورد.

واهیت «کاروانسرای بُهر ترک» از آنجاست که در بین کاروانسرای کمبرده و کاروانسرای مهران قرار گرفته بوده‌است. وبه دلیل قرار گرفتن این کاروانسرا در مسیر راه بازارگانی مهم (درآن زمان) که از بندر لنگه به لار وسپس به شیراز متصل می‌نموده‌است، که پس از توقفی چند روزه در مرکز دهستان کوخرد که در آن زمان روستای کوخرد، روستایی بزرگ ومرکز تجاری وتوقف گـاه کاروانیان بین لار و بندر لنگه به حساب می‌آمده‌است، بـه خاطـر ایـن اهمیت درآن دوران، روی ایـن روستا بسیار حساب مـی شده‌است، چـرا کـه درآن زمـان کوخرد یا سیبه قدیم خـودش تنها و هیچگـونـه آبادی بـزرگ اطـراف آن وجـود نـداشته. از این لحاظ «کاروانسرای بهر ترک» اهمیت و ویژگیهای خاصی کسب کرده بوده‌است. وکاوران‌ها وکاروانسالان‌ها بعد از چند روز استراحت در این اماکن دوباره به مسیر خود ادامه می‌داده‌اند ابتداء از کوخرد وسپس بستک، لار و به شیراز می‌رسیده‌اند. کاروانسرای بُهر ترک غنی با تاریخ گذشته، تاریخی که از مردمان فرهیخهٔ غرب استان هرمزگان به جای مانده‌است.

ادرس کاروانسرای بهر ترک

جهت مشاهده آدرس کاروانسرای بهر ترک ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس کاروانسرای بهر ترک ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه کاروانسرای بهر ترک

نظرات شما در مورد کاروانسرای بهر ترک


کاروانسرا های ایران کاروانسرا های شهر بستک کاروانسرا های استان هرمزگان