من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
2773

کاروانسرای بون کوه




امتیاز (8 از 10) از مجموع 1 رای

کاروانسرای بون کوه یکی از کاروان‌سراهای غرب استان هرمزگان در جنوب ایران است که مربوط به دوره زندیان است. این کاروان‌سرا در کوه زیر در بونه کوه لوز در بخش کوخرد شهرستان بستک هرمزگان واقع شده و یکی از آثار تاریخی و نقاط دیدنی استان هرمزگان به‌شمار می‌آید. این مکان یکی از آثار تاریخی سر راه ارتباطی شهرستان لار به شهرستان بندر لنگه است. این کاروانسرا در بون کوه زیر (کوه لوز) واقع شده‌است.


مهمان خانهٔ کاروانیان

کارواسرها مهمان خانه‌های کاروانیان در مسیر راه‌های مهم بین شهری است. کاروانسرها به فاصلهٔ مسافتی که کاروان در یک روز می‌توانسته طی کند، ساخته می‌شده‌است. به دلیل دور بودن بخش عمده‌ای از مناطق کشور ایران، ودور بودن شهرها وآبادی‌ها از یکدیگر، وجود نقاطی جهت استراحت وتهیه آذوقه وسرپناه در بین راه، امری حیاتی وضروری بوده وبدون وجود این ایستگاه‌ها، در طی راه وارتباط بین مناطق مختلف ایران غیر ممکن بوده‌است. «کاروانسرای بون کوه» به دلیل قرار داشتن بر قله کوه زیر که معروف است به (بون کوه لوز) در این راه ارتباطی وطولانی که شهرهای بندر عباس به شهر لار وصل می‌کند نقش ویزه‌ای داشته‌است. کاروانسرای بون کوه در کنار برکه بون کوه چهار برکه و در پایهٔ کوه سربفلک کشیدهٔ «گوچی» واقع شده‌است. این کاروانسرا در مسیر راه مشهور گردنه گوچی قرار دارد.


اهمیت کاروانسرای بون کوه

اهمیت «کاروانسرای بون کوه» از آنجاست که در بین کاورانسرای مِهران و کاروانسرای بلدنگ قرار گرفته بوده‌است. وبه دلیل قرار گرفتن این کاروانسرا در مسیر راه بازارگانی مهم (درآن زمان) که از شیراز به لار وسپس به بندر لنگه و بندر عباس (گمبرون) متصل می‌نموده‌است. «کاروانسرای بون کوه» این بنای تاریخی سازه‌ای سنگی با مصالح گچ و اندودهای ساروجی است که بنیان کاروانسرا را تشکیل داده‌اند. تاریخ بنای این کاروانسرا به زمان و دورهٔ زندیه ترجیح داده‌اند.

ادرس کاروانسرای بون کوه

جهت مشاهده آدرس کاروانسرای بون کوه ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس کاروانسرای بون کوه ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه کاروانسرای بون کوه

نظرات شما در مورد کاروانسرای بون کوه


کوه های ایران کوه های شهر بستک کوه های استان هرمزگان
کاروانسرا های ایران کاروانسرا های شهر بستک کاروانسرا های استان هرمزگان