من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1559

قلعه ایلود
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

قلعه ایلود قلعه‌ای تاریخی واقع در روستای ایلود از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

«قلعه ایلود» یکی از محکمترین قلاع بستک بوده‌است. آثار این دژ برفراز قله کوه ایلود باقی مانده‌است.

مصالح به کاررفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گِل و گچ و ساروج است. درب ورودی قلعه از جنوب بوده‌است که دارای در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری بوده‌است. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود داشته که دارای هشت طاقچه ساده بوده. زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌شده، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌شده‌است، و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌کرده‌است. در جبهه باختری نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچ بری‌های ساده وجود دارد. این ایوان از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می‌یابد که باختر آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در جبهه باختری از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌یافته‌است. متأسفانه در اثر بی توجهی مسؤولین و به مرور زمان قلعه بطور کامل ویرانه شده‌است، وفقط قسمتی از دیوار شمالی قلعه باقی مانده‌است. خرابه‌ها وآثارهای شالدهای باقی مانده نشان می‌دهد که قلعه‌ای بسیار مستحکمی بوده‌است.

ادرس قلعه ایلود

جهت مشاهده آدرس قلعه ایلود ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس قلعه ایلود ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه قلعه ایلود

نظرات شما در مورد قلعه ایلود


قلعه های ایران قلعه های شهر بستک قلعه های استان هرمزگان