من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2762

مسجد بربار
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مسجد بربار مسجدی تاریخی واقع در روستای بربار از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

در روستاهای کوهستانی مانند بار ، بربار و تخت گرو از سالهای اولیه هجری قمری وبا ورود اسلام به این مناطق مساجد ساخته شده‌است، قدیمی‌ترین آنها مسجد بربار است که در «روستای بربار» قرار دارد. این مسجد یک بار در اثره زلزله بطور کامل ویران شده‌است. که به همت اهالی روستا وخیرین بازسازی شده است. مسجد دارای صحن خارجی و شبستان است. ستوهای مسجد دایره‌ای مانند واز تزیین وگچبری مخصوص وزیبا، با طاق‌های اکلیل و گچ بری‌های زیبا از نقاشی وگچبری خواصی برخوردار است. این بنای تاریخی در ضلع شمالی روستا و در پایهٔ کوه بربار و تپهٔ چشمه واقع شده‌است. «چشمهٔ آب بربار» دقیقاً از جلو مسجد می‌گذرد وبه سوی نخلستان می‌رود، مصالح مورد استفاده در بنا از سنگ، گچ، چوب و شاخهٔ نخل خرما استفاده شده‌است. ورودی صحن مسجد از جبهه خاوری است و در آن حوض جهت وضو تعبیه شده‌است. شبستان مسجد دارای دو ستون اصلی در میانه و دو نیم ستون در میانه اضلاع شمالی و جنوبی است. پوشش مسطح تیر و چوبی این شبستان بر روی ستون‌های میانی و جرزهای کناری قرار گرفته‌است. تزیینات منحصر به آرایه‌های گچی است. مسجد مانند سایر مساجد قدیمی فاقد مناره است. گویا تاریخ اولیهٔ این بنا به دورهٔ زندیه می‌رسد.

ادرس مسجد بربار

روستای بربار از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگانجهت مشاهده آدرس مسجد بربار ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه مسجد بربار

نظرات شما در مورد مسجد بربار


مسجد های ایران مسجد های شهر بستک مسجد های استان هرمزگان