من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

بازدید :
1763

مسجد جامع قبله
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مسجد جامع قبله نام مسجدی است واقع در دهستان کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک استان هرمزگان ایران . این مسجد در سال ۱۳۱۰ هجری قمری ساخته شده‌ است .

ساخت مسجد
هزینه مسجد قبله در آن زمان مبلغ یک هزار تومان بوده ‌است ، در ساخت این مسجد تمام کوخردی ‌ها از زن و مرد شرکت داشتند ، هر کس به قدر استطاعتش . آنهایی که توانایی پرداخت پول نداشتند ، مصالح و لوازمی مانند سنگ ، چوب ، آب و گل می ‌آوردند . زن ‌ها هم در این کار عظیم بی بهره نبودند ، آنان در شب ها که مرد ها در سر کار نبودند ، می ‌رفتند و از درواه شمو ( نام رودخانه ‌ای فصلی در شمال غربى کوخرد ) سنگ می ‌آوردند ، این زنان سنگ را بر روی سرشان می ‌گذاشتند و برای ساخت مسجد می ‌آوردند و صبح که مرد ها بر سر کار می ‌آمدند از آن سنگ ‌ها استفاده می ‌کردند .

معمار
استاد بنایی که این مسجد را ساخت معمار حاجی ملا محمد شریف کاظم نام داشت و اولین امام و پیش نماز مسجد هم حاجی ملا مصطفی کوخردی نام داشت . یکی از علماء برجسته کوخرد به نام ملا محمد علی کوخردی که شخص معروفی بوده ‌است ، به همین مسجد وابستگی داشت .

خرابی مسجد تاریخی
متأسفانه این مسجد تاریخی و اثر کهن پس از گذشت ۱۰۲ سال از تاریخ آن ، در سال ۱۴۱۲ هجری قمری تخریب شد و در محل آن مسجد جامع کنونی کوخرد ساخته شد .

مسجد جامع قبله

مسجد جامع قبله

ادرس مسجد جامع قبله

جهت مشاهده آدرس مسجد جامع قبله ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس مسجد جامع قبله ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر مسجد جامع قبله

نقشه مسجد جامع قبله

نظرات شما در مورد مسجد جامع قبله


مسجد های ایران مسجد های شهر بستک مسجد های استان هرمزگان