من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1317

موزه تاریخ طبیعی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

موزه تاریخ طبیعی همدان، در راستای تامین اهداف علمی، آموزش و پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا، در سال 1351شمسی، به همت آقای جعفر محمد علی زاده بنیانگذاری شده است، و تا كنون نیز با مدیریت ایشان اداره می شود. این موزه با الگوها و استانداردهای بین المللی طراحی و تكمیل شده است و نه تنها در سطح ایران، بلكه در سطح خاور میانه و حتی جهان مطرح می باشد.منشعب از میدان مدرس واقع شده است، و با زیر بنای تقریبی 2000 متر مربع در سه سالن مجزا و مرتبط به هم به شرح زیر جای داده شده اند:
سالن شماره 1


در این سالن نگاره های سنگی كشف شده از مناطق مختلف ایران، توسط گروه تحقیق موزه و سفالینه ها، و دست سازهای مفرغی و سكه به نمایش در آمده، كه مبین برداشت دقیق انسان ایرانی و علاقمندی وی به طبیعت اطراف خود بوده است. همچنین حدود 300 مورد صحنه سازی از طبیعت وحش ایران به معرض دید عموم گذاشته شده است.

:: سالن شماره 2


این سالن به آبزیان اختصاص دارد و شامل دو بخش جدا از هم است:
در بخش اول: آكواریوم انواع ماهیان زینتی آب شیرین مناطق گرمسیری است، كه در حال حاضر تعدادی از آنها به صورت محدود و در حد تحقیقات در موزه نگهداری می شوند. همچنین راه اندازی آكواریوم ماهی های آب شور و نیز احداث آكواریوم بزرگ و قابل رقابت با انواع بین المللی آن حاوی اقسام گوناگون آبزیان، در دست مطالعه می باشد.
بخش دوم : شامل آبزیان فیكسه شده است. در این قسمت نمونه های كمیاب و نفیسی از انواع آبزیان ، خزندگان، و پستانداران، به صورت فیكسه شده در داخل محلول و یا به صورت " تاكسیدرمی " شده قرار دارد.

سالن شماره 3


در این سالن، مجموعه ای از نمونه های كانی، فسیلی و سنگهای رسوبی به جای مانده از ادوار مختلف زمین شناسی ایران، جمع آوری شده است، كه گر چه فشرده ای از نمونه های كانی و فسیلی ایران است، لیكن غنی ترین مجموعه های مشابه داخل كشور است.

اکتشافات

توجه به اكتشاف، بیانگر پوپایی و بالندگی یك موزه می باشد. موزه تاریخ طبیعی همدان نیز درطول فعالیت 28 ساله خود برخی از نمونه ها را برای اولین بار در كشور كشف نموده است که البته اثبات جدید بودن آنها در سطح جهان نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد. برای مثال، كشف 5 گونه جدید از ماهی های خلیج فارس و چند نمونه از فسیلها، برای اولین بار توسط این موزه گزارش شده است. در حال حاضر علاوه بر گردشگران و محققین، سالانه گروههای زیادی از دانشجویان و دانش آموزان، از این موزه دیدن می كنند.

موزه تاریخ طبیعی

موزه تاریخ طبیعی

ادرس موزه تاریخ طبیعی

محل آن در فضای دانشكده كشاورزی دانشـگاه بوعـلی سینا در انتهای چهار باغ آزادگانجهت مشاهده آدرس موزه تاریخ طبیعی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر موزه تاریخ طبیعی

نقشه موزه تاریخ طبیعی

نظرات شما در مورد موزه تاریخ طبیعی


موزه های ایران موزه های شهر همدان موزه های استان همدان