من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2772

مقبره بابا پیر
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مقبره بابا پیر در هشت كیلومتری جنوب غربی شهرستان نهاوند، در دهستان قشلاق و در مسیر جاده نهاوند - كرمانشاه واقع شده است. این مقبره كه بر روی صخره‌های كوهستانی قرار گرفته است مشرف بر دشت وسیعی است كه به دره فاوه (تپه گیان) منتهی می‌‌گردد.
در مورد شخص مدفون اظهارنظرهای مختلفی وجود دارد. گروهی عقیده دارند كه نعمان بن مقرن یكی از سرداران اسلام در زمان حضرت علی (ع) بود و عده‌ای هم بر این عقیده‌اند كه مقبره به یكی از سرداران عرب كه در جنگ نهاوند كشته شده تعلق دارد.
پیِ مقبره بر روی صخره‌‌های طبیعی استوار شده است و از یك بقعه چهارضلعی (كه بر روی آن گنبدی قرار دارد) و ایوان مقصوره به شكل بسیار ابتدایی و كوچك ساخته شده است. تمام مصالح به كار رفته در بنا را آجرهای چهار ضلعی به ابعاد 23/5×23 سانتی‌متر تشكیل می‌دهد.
طول مقبره 7 متر، عرض آن 580 سانتی‌‌متر و ارتفاعش در حدود 7 متر است كه با گنبد مدور 9 متر می‌شود. مقبره دارای ایوانی به طول 3 متر و عرض 210 سانتی‌متر است، و ارتفاعی در حدود 3 متر دارد.
داخل گنبد، هشت ضلعی و هر ضلع آن به شكل طاق‌نمایی گچبری شده است. سقف گنبد آجری و از معماری موزونی برخوردار است. درِ ورودی مقبره در ایوان قرار دارد و از این طریق می‌‌توان به داخل مقبره راه یافت.

مقبره بابا پیر

مقبره بابا پیر

ادرس مقبره بابا پیر

هشت كیلومتری جنوب غربی شهرستان نهاوند، در دهستان قشلاق در صورت اطلاع از آدرس مقبره بابا پیر، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .


نصاویر مقبره بابا پیر

نقشه مقبره بابا پیر

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی مقبره بابا پیر لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد مقبره بابا پیر


بقعه های ایران بقعه های شهر نهاوند بقعه های استان همدان