من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1497

كاروانسرای شاه عباسی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

كاروانسرای شاه عباسی میبد انگار بر روی كاروانسرای قدیمی تری ساخته شده از جمله كاروانسراهای سبك صفوی و یكی از كاملترین كاروانسراهای بین راهی به شمار می رود . این كاروانسرا به شیوه معروف چهار ایوانی و با آجر ساخته شده و به لحاظ برخورداری از فضاهای متنوع و تجهیزات ایمنی قدیم و جریان همیشگی آب و جهات بهداشتی یكی از رباطهای كم نظیر منطقه بوده است .
ساختمان كاروانسرا شامل : ساباط (با پوشش یزدی بندی )، ایوانهای بیرونی ، هشتی ورودی ، حیاط مركزی ، حوضخانه و مهتابی و چهار هشتی زیبا و فضاهای سرپوشیده ی (سول) شرقی و غربی و جمعاً صد ایوان و اتاق و اجاق برای استفاده كاروانیان بوده است .
هم اكنون میراث فرهنگی میبد و یك مركز فرهنگی (كتابخانه مركز اسناد) در بخشی از بنا استقرار یافته و سول (سالن) شرقی آن جایگاه موزه زیلوهای تاریخی میبد و سول (سالن) غربی آن نیز به عنوان رستوران سنتی و كافی شاپ (سفره سرای شاه عباسی) مورد استفاده همگانی است .


زیلو در نقش و بافت شباهت زیادی به حصیر دارد و مانند حصیر یکی از موارد استفاده آن در مساجد، مصلی و اماکن متبرکه است. بنابراین می توان گفت زیلو بافی یا مرحله تکامل یافته حصیر بافی است و یا بافندگان آن از این صنعت الهام گرفته اند. زیلو بافی از قدیمی ترین محصولات دست یافته است و در میبد قدمت آن به پیش از اسلام می رسد. قدیمی ترین زیلوی موجود در این موزه، مربوط به قرن نهم هـ. ق است.

در کنار این موزه، چند کارگاه بافت زیلو دایر شده است. در این کارگاه ها، طرح های تاریخی زیلو توسط استاد کاران محرب دوباره یافته می شود.

كاروانسرای شاه عباسی

كاروانسرای شاه عباسی

ادرس كاروانسرای شاه عباسی

خیابان امام، بلوار قاضی میر حسینجهت مشاهده آدرس كاروانسرای شاه عباسی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر كاروانسرای شاه عباسی

نقشه كاروانسرای شاه عباسی

نظرات شما در مورد كاروانسرای شاه عباسی