من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2754

چاپارخانه میبد
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

چاپارخانه میبد پس از دایرشدن اداره پست امروزی كاربری خود را از دست داد و به ساختمان ویرانه‌ای تبدیل شده بود كه در سال‌های اخیر به همت انجمن یادگارهای فرهنگی میبد و با همكاری میراث فرهنگی در یك روند 10 ساله مرمت و طرح تبدیل به موزه پست برای آن در نظر گرفته و اجرا شد.

پیشینه چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می‌رسد. از این مراكز به عنوان ایستگاه‌های مبادلات نامه‌ای استفاده می‌شده است.

وظیفه چاپارخانه‌ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیك تازه نفس جهت ارسال و مبادله سریع نامه‌ها و امانت‌های مهم بوده است.

از این رو چاپارخانه‌ها به صورت قلعه ساخته شده كه دفاع و حفاظت از آن میسر باشد و این اهمیت از برج‌ها و دیوارهای بلند و روزنه‌های دیده‌بانی و تیراندازی و موقعیت خوب دفاعی آن پیداست.

چاپارخانه میبد نیز به تبعیت از سایر ابنیه فلات مركزی ایران، دارای یك حیاط مركزی بوده‌ و آخورها در دور تا دور این حیاط قرار دارد.

در سه طرف پشت آخورها، اصطبل‌ها قرار داشته كه در زمستان و شب هنگام چهارپایان در آنجا نگهداری می‌شدند. در سمت چهارم كه بین حیاط و جبهه ورودی ساختمان واقع شده، اتاق‌هایی برای اقامت چاپارها و احیانا مسافران قرار داشته ‌است.

مصالح اصلی ساخت این بنا را خشت و گل تشكیل می‌دهد و در قسمت‌هایی از سردر ورودی، پشت‌بام و پای دیوارهای داخل حیاط آجر به‌كار رفته است و ساختمان آن شامل یك محوطه روباز، دو محوطه سر پوشیده و اتاق‌هایی جهت اقامت پیك‌ها، نگهبانان و نگهداری اسب‌هاست.

از تزئینات مشهود در این بنا می‌توان به نمای آجری سردر ورودی آن و كنگره‌های بالای حصار چاپارخانه اشاره كرد، اما گچكاری این كنگره‌ها جنبه الحاقی دارد.

متاسفانه طی ماه‌های اخیربه دلیل بارندگی شدید دراین شهر تاریخی، آسیب‌های جدی به ساختمان این بنا وارد آمد، به طوری‌كه قسمت‌هایی از سقف و بدنه آن در حال تخریب است اما كارشناسان حوزه میراث فرهنگی نیز بر این باورند یكی از دلایل آسیب به این بنای تاریخی آبیاری بی‌رویه و غیر‌اصولی فضای سبز مقابل چاپارخانه است.

همچنین شواهد عینی نشان می‌دهد رطوبت‌زدگی قسمت جنوب چاپارخانه كه باعث نشست برج و پی ضلع جنوب شرق شده و نشست و تخریب تعدادی از پله‌های پشت‌بام، صدماتی را به این بنا وارد آورده است.

چاپارخانه میبد

چاپارخانه میبد

ادرس چاپارخانه میبد

میبد بلوار قاضی میرحسین، جنب کاروانسرای شاه عباسی جهت مشاهده آدرس چاپارخانه میبد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر چاپارخانه میبد

نقشه چاپارخانه میبد

نظرات شما در مورد چاپارخانه میبد


عمارت های ایران عمارت های شهر میبد عمارت های استان یزد