من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2748

پل نوژی وران
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

پل نوژی وران در اراضی روستای نوژی وران ( نجوبران ) و بر سر راه بیستون به سنقر ساخته شده كه بنای اصلی آن منسوب به دوره صفوی است .
این پل آجری به طول 50 متر و عرض 10/4 متر است كه دارای سه پایه سنگی و دو دهانه می‌باشد . دهانه شمالی به عرض 5/3 متر است كه ارتفاع آن از كف رودخانه تا تیزه قوس 80/2 متر است . دهانه جنوبی نیز به عرض 70/3 و ارتفاع آن 20/3 متر است . طاق چشمه جنوبی پل چندین بار فرو ریخته و تعمیر شده است به طوری كه در نتیجه آخرین تعمیرات ،
این طاق را با تیر آهن و آجر به صورت مسطح پوشش داده اند .
پایه های پل نیز سنگی و از سه بخش تشكیل شده ، بخش میانی كه تقریباً‌ بیضی شكل است و آبشكن های مدور كه در دو طرف آن شكل گرفته اند ، با توجه به شكل كنونی آبشكن ها و عدم چفت و بست آن با بدنه پل ، به نظر می رسد كه ساختمان آنها بعدها به بنای پل الحاق شده باشد . این پایه ها به وسیله لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده اند .
بر روی هر یك از پایه ها ، پشتبندهای مدور آجری ساخته شده كه تا سطح پل بالا آمدند . عرض جان پناه پل نیز در حدود 30 سانتی متر می باشد . این جان پناه در قسمت پایه ها به طبیعت از شكل پشتبندها به صورت مدور است .

ادرس پل نوژی وران

روستای نوژی وران ( نجوبران ) Ùˆ بر سر راه بیستون به سنقرجهت مشاهده آدرس پل نوژی وران ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه پل نوژی وران

نظرات شما در مورد پل نوژی وران


پل های ایران پل های شهر هرسین پل های استان کرمانشاه