من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2757

امامزاده سید جمال الدین
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

بنای‌ امام‌زاده‌ سید جمال‌ الدین‌ در دهستان‌ منش‌ از توابع‌ بخش‌ مرکزی‌ کنگاور واقع‌ شده‌ و شامل‌ بقعه‌، ایوان‌ و کفش‌ کن‌ است‌. بنای‌ بقعه‌، چهار ضلعی‌ آجری‌ است‌ که‌ از داخل‌ طرح‌ دایره‌ای‌دارد و بر روی‌ آن‌ گنبد مدور کوتاهی‌ استوار شده‌ است‌. سنگ‌ قبری‌ با نوشته‌ کوفی‌ و ضریح‌ ساده‌ چوبی‌ قراردارد. گویا شخصیت‌ این‌ بقعه‌، فرزند امام‌ جعفر صادق‌ (ع‌) است‌. در کنار بقعه‌، قبرستان‌ قدیمی‌ کوفی‌ فش‌ به‌تعدادی‌ از سنگ‌ قبرهایی‌ با تاریخ‌های‌ 1039 و 1099 ه . ق‌ قرار دارد. یکی‌ از سنگ‌ قبرهای‌ جالب‌ این‌ گورستان‌نقشی‌ مرکب‌ از یک‌ ستاره‌ دوپر در وسط‌ و دو ستاره‌ هشت‌ پر در دو جانب‌ است‌ که‌ نوشته‌های‌ کوفی‌ گلدارتزئینی‌ وسط‌ ستاره‌ها از زیباترین‌ و جالب‌ترین‌ نمونه‌های‌ کوفی‌ تزئینی‌ به‌ شمار می‌رود. این‌ سنگ‌ قبر در موزه‌نگهداری‌ می‌شود. بنای امام زاده در دهستان فش از توابع بخش مرکزی کنگاور واقع شده و شامل بقعه، ایوان و کفش کن است. بنای بقعه، چهار ضلعی آجری است که در داخل طرح دایره‌ای شکل دارد و بر روی آن، گنبد مدور کوتاهی استوار شده است

این بنای آجری از‎ ‎بیرون به صورت چهار ضلعی و از داخل مدور است. ارتفاع بنا از کف تا پاکار قوس 85/1‏‎ ‎متر است. گنبد بنا نیز مدور و با آجر ساخته شده است. در ورودی بقعه در ضلع شمالی‏‎ ‎است و به ایوان و کفش کن باز می شود. در داخل کفش کن و صحن حیاط امامزاده، دو سنگ‎ ‎قبر وجود دارد؛ تاریخ یکی از آنها 1211 ه.ق و دیگری 1242 ه.ق است‎.
‎در داخل‎ ‎بنا ضریح چوبی ساده ای قرار دارد و در زیر آن سنگ قبری دیده می شود. بر روی این سنگ‎ ‎قبر خطوط کوفی به چشم می خورد که به علت ساییدگی خوانا نیست‎.

ادرس امامزاده سید جمال الدین

در صورت اطلاع از آدرس امامزاده سید جمال الدین، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس امامزاده سید جمال الدین، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه امامزاده سید جمال الدین

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی امامزاده سید جمال الدین لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد امامزاده سید جمال الدین


امامزاده های ایران امامزاده های شهر کنگاور امامزاده های استان کرمانشاه