من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

بازدید :
1443

مسجد عبداله بن عمر
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مسجد عبداله بن عمر یكی از مساجد صدر اسلام است كه در روستای شالان از توابع ریجاب واقع شده است. شالوده این بنا بر روی بنایی قبل از اسلام ساخته شده است.
پلان مسجد به شكل مستطیلی است كه طول آن 18 متر و به عرض آن 107 متر است. همچنین در داخل شبستان مسجد، هشت ستون در دو ردیف به موازات هم قرار دارند، این ستون ها از نظر شكل دو نوع می باشند. چهار ستون چهار ضلعی به ابعاد 75 در 75 سانتی متر كه تا سقف به یك اندازه هستند و چهار ستون دیگر كه در یك امتداد قرار دارند که هر یك از سه بخش تشكیل شده اند.بخش نخست كه از كف مسجد تا 30 سانتی متر شروع می شود و به صورت چهارگوش می باشد پس از آن تا ارتفاع 20/2 متری به شكل استوانه ای درآمده و در بخش سوم ساقه ستون مجدداً به شكل چهارضلعی دیده می شود، در بالای این دو ردیف ستون دو الوار تراشیده شده ضخیم انداخته اند و سپس تیرهای افقی مسجدی روی آن دو قرار داده اند.محراب این مسجد برخلاف سایر مساجد اسلامی از دیوار جنوبی بیرون نیامده بلكه به وسیله گچبری به دیوار مسجد اضافه شده است.

منبر مسجد پشت به محراب ساخته شده و مصالح آن از سنگ و گچ است، این منبر دارای پنج پله است.


مناره مسجد مدت ها بعد از ایجاد بنا، در قسمت جنوب غربی پشت بام ساخته شده است که راه ورودی به مناره هم از پشت بام مسجد است.

این مناره دارای 21 پله مثلثی شكل است که در بالای آن نیز گنبدی مخروطی قرار دارد. مدخل مناره دارای تاق گهواره ای شكل بوده و نمای خارجی آن در قسمت فوقانی با چوب و گچ تزئین شده است.
این مسجد تاریخی که در ارتفاع بالایی از دره ریجاب در روستای شالان قرار دارد، دارای محیطی بسیار آرام و دل نشین است و برای گردشگران نیز جذبه ای کم نظیر محسوب می شود.

مسجد عبداله بن عمر

مسجد عبداله بن عمر

ادرس مسجد عبداله بن عمر

در صورت اطلاع از آدرس مسجد عبداله بن عمر، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس مسجد عبداله بن عمر، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .


نصاویر مسجد عبداله بن عمر

نقشه مسجد عبداله بن عمر

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی مسجد عبداله بن عمر لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد مسجد عبداله بن عمر


مسجد های ایران مسجد های شهر کرمانشاه مسجد های استان کرمانشاه