من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1477

قلعه توران پشت
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

قلعه توران پشت بر روی صفه‌ای در دامنه‌ کوه روبه سوی دشت با وسعت زیاد کفه طاقستان را تحت تسلط خود دارد و کیفیتی اساطیری را به ذهن متبادر می‌سازد. این ویژگی باعث شده که بتواند خطر هجوم غارتگران و متجاوزان را که بیشتر از سمت کفه و منطقه فارس، روستا را تهدید می‌کرده خنثی و بدین وسیله دوری فاصله از مرکز و شهرهای بزرگ را جبران کند.

این قلعه از نظر کاربرد سنگ در بنای آن منحصر به فرد است. در این قلعه تعداد زیادی حجره وجود دارد و هر خانواده روستا حجره‌ای در اختیار داشته‌اند و مواد غذایی مانند حبوبات، خشکبار، آرد و... را به گونه‌ای طبقه‌بندی شده، در محل‌های مخصوصی که به این منظور در حجره‌ها در نظ گرفته شده‌اند انبار می‌کردند و از این رو یک قلعه حفاظتی- زیستی بشمار می‌آمده است. ویژگی دیگر این قلعه در سنگی قلعه که در اندازه 7/1×1 متر از نوع سنگ‌های رسوبی همان تپه است می‌باشد. این در تا چندی پیش به زیبایی بر لولای یک تک سنگی خود می‌چرخید و باعث حفاظت قلعه از ورود بیگانگان می‌شد، متاسفانه این در زیبا و خاص که به جرات می‌توان ادعا کرد در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد به دلیل عدم شناخت و بی‌توجهی مسئولان و عدم محافظت از آن شکسته شده است و این نه نخستین که چندمین خسران از این دست است که به مردم این بوم وارد می‌شود؛ چنان که قبلاً دو کتیبه سنگی را از گورستان تاریخی روستا ربوده بودند.

هر چند کتیبه‌های سنگی به همت مسئولان به این روستا بازگردانده‌ شده است ولی عدم حفاظت صحیح از گنجینه‌های با ارزش این سرزمین راه را برای وقایع مشابه باز می‌گذارد و این میسر نخواهد بود مگر با آگاهی بیشتر مردم که خود حافظ آنچه دارند باشند و توجه خاص مسئولان که در جهت مرمت و نگهداری این آثار ارزشمند گامی بردارند. جمع جاذبه‌های طبیعی و تاریخی در این روستای زیبا آن را در شمار روستاهای خاص در آورده که سازمان میراث فرهنگی استان یزد خود نیز با اذعان به این امر تورهای ویژه یکروزه‌ای جهت بازدید از این روستا در نظر گرفته است. با توجه به این که هر روز شاهد تخریب بیشتر این آثارتوسط عوامل طبیعی و غارتگران میراث فرهنگی هستیم، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای حفظ، مرمت، احیا و پاسداری از این ارزش‌ها باید تلاش بسیاری انجام دهد.

نباید دست روی دست گذاشت و شاهد زوال این سرای کهن سنگی زیبا و منحصر به فرد باشیم که پیشینیان ما سنگ، سنگ آن را با امید و عشق بنا نهاده‌اند و تاریخ آن را چون گوهری کمیاب و گرانبها به امانت به ما سپرده است.

بی‌توجهی به حفظ این آثار ارزشمند فرهنگی به قیمت از دست رفتن هویتی خواهد بود که به ما ارث رسیده است. باید برای این ریشه‌ها کاری کرد. همتی می‌خواهد آهنین و پشتوانه محکمی از علم و عمل که به یاری خداوند و اراده مسئولان گامی در راه این مهم برداشته شود.

ادرس قلعه توران پشت

جهت مشاهده آدرس قلعه توران پشت ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس قلعه توران پشت ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه قلعه توران پشت

نظرات شما در مورد قلعه توران پشت


قلعه های ایران قلعه های شهر تفت قلعه های استان یزد