من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

بازدید :
1263

کاروانسرای ایلخانی یام
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

در سیزده کیلومتری جنوب شرقی مرند در سه راه جادۀ بین المللی مرند ، تبریز ، ساختمان زیبای کاروانسرایی به چشم می خورد که در سالهای اخیر باز سازی شده و اکنون مراحل پایانی باز سازی و تجهیز خود را می گذارند.

این کاروانسرا در فرهنگ عامه به کاروانسرای شاه عباس مشهور است و ده ها جهانگرد مثل کارری و مادام دیولافوآ و ویلیامز جکسن و... از این کاروانسرا دیدن کرده ویا شبی را در آن به استراحت گذرانیده اند و از زبان عامه آنرا کاروانسرای شاه عباس نوشته اند. اما با توجه به اینکه یکی از دلایل اصلی و وجه تسمیه (یام ) را از کلمه مغولی اسب چاپار می دانند، پس این کاروانسرا می تواند چاپارخانه مذکور، باشد، در نتیجه مسلم است که این کاروانسرا و یا شکلی از آن باز ماندۀ زمان مغولی و ایلخانی باشد و اگر شاه عباس هم در اینجا کاروانسرایی ساخته است ، شاید کاروانسرای قبلی را ترمیم نموده است.چون اگر کاروانسرائی ایلخانی نبود اطلاق کلمه یام نیز وجود نداشت

کاروانسرای فعلی درست در محل کاروانسرای قدیمی ودرست درکنار جاده ابریشم ( ایپک یولو) و با همان نقشه ساخته شده است و برای ساخت آن پی های ساختمان قبلی و محوطه آن خاکبرداری شده ومعلوم نشد که در این خاکبرداری آثار تاریخی واحیاناً باستانی بیرون آمد یا نه ، واگر بیرون آمد در کجا نگهداری می شوند و اینجاست که نبود یک موزۀ باستانی در شهر باستانی مرند احساس می شود. کاروانسرا زیر نظر سازمان میراث فرهنگی استان وجزو طرح پردیسان ساخته شده است.

محوطه قانونی کاروانسرای یام 8288 متر مربع عرصه را شامل بوده که پس از آماده سازی زمین اصلی از سال 1378 شروع به بازسازی شده است. محوطه چهار دیواری اعیان کاروانسرا 2400 متر مربع می باشد که بیشتر قسمت ها در دو طبقه و چهار برج مدور به صورت یک مربع کامل ساخته شده است.

در طبقه همکف 17 اتاق به صورت سوئیت مجزا و نیز یک سالن کنفرانس و اجتماعات ساخته شده است .در وسط حیاط یک ساختمان کوچک به صورت آب انباری سمبولیک ساخته شده است که به صورت چایخانه سنتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و بقیه اتاق ها به صورت استراحت گاه در اختیار جهانگردان وهموطنان قرار داده خواهد شد.

آجرهای مربعی شکل ساختمان که سعی شده است حالت ورنگ قدیمی داشته باشد پخت کارخانه های آجر پزی مرند واقع در جاده بازرگان (نرسیده به کشکسرای) می باشد. مابین دو لایه آجر بندکشی گچی برجسته صورت گرفته که کار ا ستاد شجاع محمدزاده است. در و پنجره های چوبی مشبکّ که از چوب نارون و گردو و جنگلی است قسمتی در اهر و قسمتی در گوگان ساخته شده است.

از چهار برج مدور ساخته شده در چهار گوشۀ کاروانسرا، یکی را به عنوان پلکان پشت بام مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که قرار است کل مساحت پشت بام که آجر فرش شده است به صورت کافه تریای تابستانی مورد استفاده قرار گیرد، یکی دیگر از برج ها بصورت فروشگاه و برج سوم بصورت نگهبانی و برج ها چهارم بعنوان سرویس بهداشتی مورد استفاده خواهد بود. در ساخت بنا از طاقهای پوششی و جناغی با عرق چین های متعدد و طاق های آذری (مستطیلی شکل) استفاده شده ست. ساخت قسمت ورودی توسط حاجی حسن معمار و جلیل عباسی و گچ بری و مقرنس کاری طاق ورودی توسط حاجی مطیع فر از اصفهان صورت گرفته است. آجر کاری ابری دیوار (گره تودرتو) توسط حسین رحیمی و مناف حنفی صورت گرفته است.

سه برادر معمار (بیوک وسعیدو حسن)و نیز مهندس فرتوس مو سوی دیگر زحمت کشان این مجموعه تاریخی فرهنگی هستند.

میراث فرهنگی با خرید وتملک زمین ها ی مجاور از جنوب و شرق ساختمان، کل مساحت منطقه را به 24000 متر مربع رسانیده است که قرار است در فاز های بعدی با ساخت آب نماها وگلکاری ودرخت های میوه و زینتی بومی و احتمالاً یک تئاتر رو باز با پارکینگ وسیع که پلان های این پروژه ها ترسیم و تصویب شده است، این مجموعه را به یک قطب گردشگری فرهنگی و تفریحی که باعث سربلندی آذربایجان و مرند باستانی باشد درآورند.

کاروانسرای ایلخانی یام

کاروانسرای ایلخانی یام

ادرس کاروانسرای ایلخانی یام

سیزده کیلومتری جنوب شرقی مرند در سه راه جادۀ بین المللی مرند ، تبریز در صورت اطلاع از آدرس کاروانسرای ایلخانی یام، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .


نصاویر کاروانسرای ایلخانی یام

نقشه کاروانسرای ایلخانی یام

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی کاروانسرای ایلخانی یام لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد کاروانسرای ایلخانی یام


کاروانسرا های ایران کاروانسرا های شهر مرند کاروانسرا های استان آذربایجان شرقی