من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱

بازدید :
2754

مسجد حسن پادشاه
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

حاج خلیفه کاتب چلبی، مولف کتاب جهان‌نما درباره این مسجد می‌نویسد:... جامع السلطان حسن که از بناهای اوزون حسن پادشاه آق‌قویونلو است و به طرز جوامع سلاطین با سنگ تراش و سرب ساخته شده، بنای متین و باشکوهی است. در کنار صفهٔ محراب، یک قطعه مرمر بلغمی بزرگ به طول و عرض چند ذرع به دیوار نصب شده و جامع را رونق بخشیده‌ است. سنگ مرمری با چنین ابعاد از نوادر به شمار می‌رود. اولیا چلبی، که در سال ۱۰۵۰ ه. ق از مسجد حسن پادشاه دیدن کرده در توصیف این مسجد می‌نوشته: .. این مسجد را سلطان حسن آق قویونلو بنا کرده‌است ... بنای این مسجد یکی از شاهکارهای هنر معماری است. گنبدهای آن همه کاشی کاری شده و از چهار سو دارای منافذی هستند که با سنگ‌های مرمرین مزین و مشعشع گردیده‌اند.
چلبی در تشریح تزیینات مسجد می‌افزاید: روی هر چهار دیوار این مسجد بزرگ را با اسلیمی ها، ترنج‌ها، گل‌ها و بوته‌های گوناگون و کتیبه های متعدد حجاری و گچ بری شده زینت بخشیده‌اند. بالای درها و پنجره‌ها نیز سنگ نبشته‌هایی با خط ثلث جلی وجود دارد که بی‌شباهت به خط زیبای یاقوت مستعصمی نیست. در طرفین محراب این مسجد دو پارچه ستون سنگیِ زرد رنگ قرار دارد که گویا این‌ها از کهربا است و نظیرشان در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود.
در وضعیت کنونی مسجد حسن پادشاه، ازآن همه سنگِ تراش و رخام و کاشی جز تعدادی اندک باقی نمانده‌است، زیرا در اوایل قرن حاضر در محل حسن پادشاه، مسجدی با ستون‌های چوبی و سقف مسطح برپا شد که هنوز مورد استفاده اهالی است.

مسجد حسن پادشاه

مسجد حسن پادشاه

ادرس مسجد حسن پادشاه

مسجد Ùˆ مدرسه حسن پادشاه، یکی از مساجد قدیمی تبریز است Ú©Ù‡ در محوطهٔ بازار دوه‌چی Ùˆ میدان صاحب آباد واقع شده‌ است. در صورت اطلاع از آدرس مسجد حسن پادشاه، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .


نصاویر مسجد حسن پادشاه

نقشه مسجد حسن پادشاه

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی مسجد حسن پادشاه لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد مسجد حسن پادشاه


مسجد های ایران مسجد های شهر تبریز مسجد های استان آذربایجان شرقی